Aikaan aloitin kotikunnassani Lopella myös kesäkokousperinteen. Kansanedustajaksi noustuani tykästyin eduskuntaryhmän tapaan kokoontua elokuulla kesätauon jälkeen kokoustamaan ja istumaan alas ja ajattelin, että tämä voisi toimia hyvin myös kuntapolitiikassa. Koolle kutsuttiin silloin Lopen Kokoomuksen ensimmäinen kesäkokous ja sehän toimi. Perinne siitä samantien syntyi ja mukava vähän rennompi syyskauden avaus kesälomien jälkeen.
Kuvia tulee aika-ajoin vastaan eri vuosien kesäkokouksista ja ne saavat aina hymyn huulille. Milloin on lämmitetty savusaunaa ja milloin istuttu Veljesmajalla ja milloin tehty yritysvierailuja. Aina kuitenkin sama idea: Rennosti keskustellen.
Eilenkin Syrjässä kävimme ensin katsomassa vanhan Syrjän remonttia ja sitten kokoustimme Loppijärven rannassa Syrjän saunalla. Jos viime vuonna teimme kuntamme uutta starategiaa ja brändityötä yhdessä, niin tällä kertaa juttelimme enemmänkin kuntamme taloudesta ja vuoden 2024 budjetin painotuksia. Mutta toki aika kiva keskustelu myös kuntamme markkinoinnista ja siitä, että kunnan pitäisi käyttää enemmän myös some-vaikuttajia markkinoinnissa ja vaikuttajatyössä. Mainioita ideoita väeltä ja katsotaan jos saataisiin niitä eteenkin päin.
Keskusteluissa oli esillä myös tämän vuoden suuret investointimme. Kesäkuussa saimme valmiiksi ja käyttöön Läyliäisten uuden paloaseman. Tiia Salonen kertoi toiminnan siellä startanneen hyvin ja tilojen olevan erinomaisen hyvät. Harjoitustoiminta VPK:n toimesta vasta syksyn osalta käynnistymässä, mutta uudet tilat tulevat tässäkin näkymään. Toinen iso investointimme on ollut uuden urheiluhallin rakentaminen. Lastikaksi nimetty liikuntahalli otettiin käyttöön elokuun alussa ja huomenna sitten Lastikalla vietetään avajaisia ja avoimia ovia. Iso hanke ja odotettu ja nyt sekin saatiin maaliin. Ja vaikka viime vuonna kuntamme teki viiden miljoonan investoinnit ja otti uutta pitkäaikaista lainaa noin 6 miljoonaa, niin pitkäaikaisen lainan määrä kuitenkin kasvoi vain vajaalla 150 000 eurolla. Maksoimme siis paljon vanhoja lainoja pois ja näin taloutemme kantoi hyvin nämäkin investoinnit.
Elokuun lopussa pitäisi valmistua sitten seuraavaksi Läyliäisten Skeittiparkin ja muutama viikko sitten valmiiksi saatiin pienemmistä investoinneistamme mm. Launosten liikuntahankkeen osana taajaman kuntoportaat. Rakentaminen näkyy myös kirkolla missä kuntana uudistamme parkki- ja taajama-aluetta samassa yhteydessä, kun Hämeenmaa tekee omaa laajennustyötään S-Marketilla. Kauppa saa lopulta odotetun ja toivotun liha- ja kalatiskinkin. Jes!
Paljon puhutti myös tonttikauppa ja nyt myyntiin saatavat Launosten Marjarinne II:sen tontit. Olemme panostaneet myös lisää yritysalueisiin ja tämän vuoden puolella rakennetaan vielä kunnallistekniikkaa Launosten Jylhäkumpu II -työpaikka-alueelle. Saamme siis uusia pienempiä tontteja lisää myyntiin vanhalle ns. Säästö-Karin alueelle. Onko se nyt sitten vaikka Tokmannin alue?
Myös asuinalueiden kaavoitus etenee. Kirkolla teemme kaavaa nyt Ilkon alueen eteläpuolelle. Tänne rakentuu tulevaisuudessa Lähdemäentien asuinalue ja Kolmilaksosten asuinalue. Hienoja maisemia ja myös mäntykangastonttejakin luvassa.
Olemme myös panostaneet nyt merkittävästi lisää itse toimintaan eli uutta henkilökuntaa on palkattu niin hyvinvointipuolelle kuin kouluillekin. Myös varhaiskasvatuksessa on tehty paljon ja uskallan sanoa, että myös tekniselläkin puolella.
Vähän nyt siis kääritty hihoja.
Luotamme siis tulevaan ja katsomme sinne kiinnostuneina. Itse olen uskonut aina, että tällä sijainnilla tulemme pärjäämään ja niin uskon tänäänkin. Eilenkin Lopen Kokoomuksen kesäkokouksessa oli samaa luottamuksen ilmapiiriä. Kivoja keskusteluja kotikuntamme vahvuuksista ja vetovoimatekijöistä, mutta totta kai myös siitä mitä voisimme tehdä toisin ja erilailla. Aina voi myös tehdä paremminkin. Sillä jos
tyytyy, niin silloin helpolla hyytyy.
Iso kiitos vielä täällä blogissanikin kotijoukkueen väelle ja uusillekin mukaan tulleille. Hyvä yhteishenki kantaa eteenpäin.
Kaunis aamu Loppijärven rannalla. Siis nyt Syrjän rannan vastarannalla Pekkalassa. Tänään työpäivä ja illalla sitten Hämeenlinnaan Herkkujen Häme tapahtumaan.