Kakkoskierros presidentinvaaleista nyt käynnissä. Enää vajaa kaksi viikkoa ja tiedämme kuka on maamme 13. presidentti.
Avauskierroksella oma Alex-kiertueeni meni enemmän Etelä-Suomessa Helsingissä, Lahdessa, Hämeenlinnassa, Forssassa, Riihimäellä jne. Ja nyt kakkoskierroksella sitten vähän enemmän vielä ja vähän kauempanakin.
Nyt tätä loppuviikkoa menemme kollegani Heikki Auton kanssa Lapin vaalipiirissä. Tänään presidenttikahvit Rovaniemen STUBBILLASSA. Heikin kanssa aina mukava tilaisuuksia järjestää ja niin tänäänkin. Kahvia ja hyvää keskustelua.
Rovaniemen Stubbila on täpötäynnä ja keskusteluissa mm. itäraja, Lapin Lennosto ja Nato, jäämeren yhteydet ja myös raskaankaluston ajokoulutus. Omassa puheenvuorossani kävi läpi lisäksi vähän vaalien asetelmaa ja myös ehdokastamme Alexia presidenttiyden näkökulmasta. Ja olipa kiva nähdä, että monet olivat tulleet vartavasten minua tapaamaan ja muutamat myös pysähtyivät Lapin reissullaan moikkaamaan. Kiitos! Kiva huomata ja kuulla, että omakin työ on merkille pantua.
Pidämme vielä huomenna sitten toisen Stubbila hetken. Nämä siinä mielessä kivoja, että silloin pääsee hetkeksi edes sisätiloihin kampanjoimaan.
Ja tuntuu siltä, että ainakin täällä pohjoisessa Suomessa Alexilla on ns. hyvä huuto. Väkeä hyvin liikkeellä ja tukiryhmään liittyy myös julkisesti koko ajan lisää väkeä ylipuoluerajojen. Tervetuloa mukaan siis!
Päivällä ehdin vielä nähdä hyvää ystävääni Katjaa. Katja tänne aikanaan Lopelta muutti, mutta ystävyys on kestänyt vuodet ja sadat kilometritkin. Hyvä lounas.
Nyt hetki aikaa vaihtaa vaatteet ja pötkähtää pitkälleen. Illalla vielä tapaamaan Lapin Kauppakamarin väkeä.