Eduskunta aloitti vuoden 2017 budjetin käsittelyn – Oppositio kyseenalaisti kaiken

Blogi, tiistaina 20.09.2016

Tänään aloitimme eduskunnassa ensi vuoden talousarvion käsittelyn. Olen budjettia aika monta kertaa jo täällä blogissanikin kommentoinut ja sen painotuksia kertonut jo valmisteluvaiheessa ja riihen yhteydessä eli tällä kertaa en pitkän päivän jälkeen mene kovinkaan paljoa ns. substanssiin. Avasimme päivän valtiovarainvaliokunnan kanssa ja perinteen mukaan valtiovarainministeri kävi meille esittelemässä budjettia ennen istunnon käsittelyä. Ministeri Petteri Orpo kävi laajasti läpi kokonaisuuden suljetussa kokouksessamme ja sen jälkeen pitkä keskustelu- ja kysymysosuus. Osittain samat aiheet nousivat esille myös sitten iltapäivällä kun täysistunnossa alkoi asian julkinen käsittely.

14322177_10154561258596670_3196571676846789397_n

Tässä valtiovarainministeri Petteri Orpo esittelemässä ensimmäistä budjettiaan meille VaV:ssa ennen täysistuntoa.

14344691_10154561368701670_5249572031626895457_nSalissa vasemmisto-oppositio kyllä tyrmäsi oikeastaan kaiken. Veron kevennyksetkään kaikille työntekijöille ja eläkeläisille ei tuntunut kelpaavan ja ilmassa oli enemmänkin vihreiltä tuttua ”väärin tehty parannus” -puhetta. Vihreät itseasiassa asettuivat tänään kaikkien yllätykseksi käytännössä tukemaan niitä jo muiden hylkäämiä ns. pakkolakeja. Vihreiden ryhmä arvosteli sitä, että hallitus antoi päätösvallan kilpailukykysopimuksesta työmarkkinajärjestöille. Vihreiden mielestä hallituksen olisi pitänyt itse tehdä. No ymmärrän sen sillä kikyähän on kovin vaikea arvostella kun sitä ei ole hallitus eikä yksikään puoluekaan tehnyt vaan esimerkiksi myös julkisenpuolen lomarahojen leikkaamisesta on päättäneet työntekijöiden omat edustajat järjestöjen kautta yhdessä työnantajapuolen kanssa.

SDP ei aivan Vihreiden tapaan kilpailukykysopimusta arvostellut. Kikyhän nimittäin syntyi juuri SDP:n toivomalla tavalla kolmikantaisesti sopien. Tosin hieman tuntui osalla demareistakin olla vaikeuksia hyväksyä SAK:n ja muiden työmarkkinajärjestöjen sopimaa kikyä ja vastaavaa on kuulunut toreilta ja turuiltakin missä osa sumeilematta on laittanut kikyn kaikki kipeät ratkaisut tylysti vain hallituksen niskaan. Aikalailla kyseenalaista politikointia, mutta jokainen tyylillään ja onneksi aika hyvin julkisuudessa on ollut sekin, että kiky on yksin työmarkkinajärjestöjen neuvottelema ja suunnittelema ja myös lopulta päättämä.

14370265_10154561868891670_8922758003028441009_n

Ilkka Kanerva antoi Ben Zyskowiczille, Stefan Wallinille ja minulle mielenkiintoisen selostuksen tarkkailutehtävänsä annista Venäjän vaaleissa.

Itse debatissa pääsin käyttämään tänään pari puheenvuoroa ja illansuussa pidin myös pidemmän budjettipuheenvuoroni. Ne löytyvät kaikki viimeistään huomenaamulla tuolta Eduskuntatyö-sivun kautta. Huomenna aamulla myös budjetin lähetekeskustelu eduskunnassa jatkuu ja loppuviikko mennään ympäripyöreitä päiviä.

Kommentit