Viktor Orbanin johtama Unkari näyttää ajautuneen lähihistoriansa pahimpaan kriisiin. Orbanin luotettu, ulkoministeri Peter Szijjártón, on vakavien epäilyjen kohteena ja Unkarissa puhutaan jo, että ” Szijjártón toiminta saattaa täyttää maanpetoksen tunnusmerkit”. Orbania ja Szijjártónia on kuvailtu Unkrain voimakaksikoksi ja näin vakava epäily laittaa Venäjän varjon entistä vahvemmin myös Orbanin niskaan.
Kyse on siis siitä, että Unkarin ulkoministeri Peter Szijjártón epäillään vuotaneen pitkään ja säännöllisesti EU-huippukokousten tietoja Venäjälle. Washington Post kertoi viikonloppuna, että Szijjártón olisi soittanut vuosien ajan säännöllisesti aina EU-kokouksista Putinin hallinnolle Kremliin ja suoraan siis virkaveljelleen Venäjän ulkoministeri Sergei Lavroville. Yhteydenpitoa Venäjälle kuvattiin jopa ””reaaliaikaisiksi päivityksiksi keskusteluista”.
Unkarin opposition Tiszan Peter Magyar totesikin viestipalvelu X:ssä, että Szijjártón toiminta voisi jopa täyttää maanpetoksen tunnusmerkit. Unkarissa onkin vaadittu tutkintaa ja näyttää siltä, että lämpimistä Venäjä-yhteyksistään aiemminkin epäilty Orbankin on tilanteen vakavuuteen herännyt. Hän toki tuoreeltaan on syyttänyt, että tapauksen takana olisikin ”salakuuntelu” ja, että heillä olisi myös tietoa kuka tämän takana olisi.
Salakuunteluväitteet lienevätkin vain Orbanin Unkarin hallinnon keino kääntää katsetta vakavasta tilanteesta pois ja pelata aikaa. Washington Post kuitenkin kertoo eurooppalaisiin turvallisuusviranomaisiin viitaten, että puheluja on tapahtunut; ”vuosien ajan Moskova oli käytännössä mukana jokaisessa EU:n kokouksessa”.
Péter Szijjártón yhteydenpito Venäjään on ollut muutenkin hyvin aktiivista ja läheistä. Venäjän laajennettua sotansa Ukrainassa täysimittaiseksi valloitus- ja tuhoamissodaksi 2022, niin tämän jälkeen Szijjártón kerrotaan tehneen peräti 16 virallista vieralua Moskovaan ja viimeksi 4.11.2025 tavanneen mm. Venäjän diktaattori Vladimir Putinin.
Orabin hallinnon läheisistä väleistä Venäjään, Kremliin ja Putiniin kertoi sekin, että aiemmin tässä kuussa ”Venäjän asevoimien yleisesikunnan pääosaston (GU GS), aiemmin GRU:na tunnetun yksikön, upseerit olivat saapuneet Budapestiin vaikuttamaan 12. huhtikuuta pidettävien Unkarin parlamenttivaalien tulokseen”. Unkarin nykyhallinnolla ja Moskovalla näyttääkin olevan siis sama huoli. Orbanin uskotaan häviävän huhtikuun vaaleissa ensikertaa kuuteentoista vuoteen.
Mitä Venäjä tekee Unkarin suhteen, jos vaalien tulos onkin nykyisten gallupien mukainen niin se on huolestuttavaa pohdintaa? Vladimir Putinin kerrotaan antaneenkin oman hallintonsa ensimmäiselle varajohtajalle Sergei Kirijenkolle tehtäväksi ”hoitaa” Unkaria.
Unkarin tilanne Orbanin hallinnossa näyttääkin ajautuvan kohti umpikujaa? Mielenkiintoista nähdä miten kansa näihin uutisiin reagoi? Ja toisaalta sekin mihin kaikkeen Orbanin hallinto on Putinin tuella valmis ryhtymään?
Toisaalta, jos tutkinta osoittaa ja vahvistaa Orbanin hallinnon toimineen nyt kerrotulla tavalla, niin edessä lienee historialliset toimet Unkaria vastaan.
Se näyttää selvältä, että Venäjän komennossa Orbanin hallinto joka tapauksessa toimii? Vuosien ajan se on toiminut niin EU:n kuin Natonkin tarpeiden vastaisesti ja estänyt jopa jo aiemmin sovittuja päätöksiä. Viimeisimpänä Orbanin Unkari esti EU:n aiemmin jo yhdessä sopiman päätöksen hyväksyä 90 miljardin euron lainaohjelma Ukrainalle. Vuosille 2026–2027 suunnitellussa 90 miljardin euron suunnitelmassa 60 miljardia euroa oli tarkoitettu Ukrainalle sotilaalliseen tukeen, mikä on ratkaisevan tärkeää Ukrainan puolustuskyvyn varmistamiseksi sekä lyhyellä että pitkällä aikavälillä. Venäjällä ja Putinilla oli siis kaikki syyt estää tämä ystävänsä Viktor Orbanin kautta.
Unkari elää varmasti jännittyneessä tilanteessa seuraavat viikot ja lähi päivät. Toivottavasti kaikki menisi hyvin ja rehellisesti.
….
Kello 19.25 ja kotona.
Tänään aamusta kiinteistöyhtiön hallituksen kokous ja eteenpäin Eedilän peruskorjausta ikäihmisten asunnoiksi. Hieno projekti ja on ollut ilo saada olla tässä mukana. Uudistamme siis vanhan ikäihmisten hoivakodin nyt 26:ksi asunnoksi. Asunnoista tulee esteettömiä ja kivoja pieniä yksiöitä ja kaksioita pääasiassa varmaan ikäihmisille, mutta ehkä vähän muillekin. Taloon jää myös oma kunnan toinen kuntosali ja ulkokuntosali ja saneeraamme samalla myös kunnan keskuskeittiön uuteen uskoon. Lisäksi taloon jää vielä Oma Hämeen palveluitakin alakerrokseen. Hieno kokonaisuus ja nyt se etenee vauhdilla.
Sitten kolmituntinen Valtion Liikuntaneuvoston kokous. Olen puheenjohtajana halunnut uudistaa vähän tätä toimintaamme ja tänäänkin hyvät asiakokonaisuudet niin neuvostojen roolia uudistamisesta arjen liikuttamisen koordinointi vastuuseen. Myös erittäin mielenkiintoinen läpikäynti ulkoliikuntaan niin reittien kuin myös pyöräteiden ja muidenkin muodossa. Hyvä kokous ja isoja palloja täälläkin liikkeessä. Ja silloinhan emme sammaloidu.
Päivään mahtui myös valtiovarainvaliokunta missä esittelin johtamani liikennejaoston Liikenne 12 -lausunnon ja siitäkin olen enemmän kuin tyytyväinen, että saimme lausuntomme 12 vuoden liikennerahoituksesta yksimielisenä jaostostani eteenpäin. Aikalailla historiallistakin tämä.
Sitten istunto ja siellä esillä mm. sertifikaateista tuttujen lintujen pesimärauhoja siirtäminen EU:n vaatimuksesta lakiin. Hakkuita siis halutaan siis laissa rajata pesimäajalta ja näinhän meillä jo nyt vastuulliset metsäyhtiöt ovat toimineetkin. Ne isolta osin siis nykyiset hyvät ja vastuulliset käytänteet siirretään siis lakiin.