Eilen julkaistussa Ylen tammikuun tilannetta mitanneessa puoluegallupissa ei muutokset olleet suuren suuria. Kokoomus jatkaa maamme suurimpana puolueena parin prosenttiyksikön erolla kakkoseksi nousseisiin demareihin. Demarit siis pystyivät nousemaan takaisin kakkospaikalle, kun myös perussuomalaisten kannatus hieman laski vuoden alussa.

Kuvakaappaus Yle.fi
Kokoomuksen kannatus siis kirjattiin nyt 21,6:een prosenttiin ja SDP:n 19,1 prosenttiin. Perussuomalaisten kannatus laski liki prosenttiyksikön verran 18,4 prosenttiin ja näin siis PS putosi takaisin pronssikorokkeelle. Kaiken kaikkiaan kärkikolmikon väliset kannatuserot siis kaventuivat.
Ehkä merkittävin ja mielenkiintoisin muutos nähtiin kolmen suuren takana. Vasemmistohallituksen joukkueen sisäinen kisa on nyt kääntymässä vihreiden voitoksi. Maria Ohisalon johdolla Vihreät menivät nyt Annika Saarikon johtaman keskustan ohi. Molempien kannatus pysyi vain rimaa hipoen kympin rajan yläpuolella. Keskustan tilanne siis lähentelee katastrofia, jos ei Saarikko saa perinteikkäästi hyvin seilannutta laivaansa kääntymään. Tällaisilla luvuilla Saarikon puheenjohtajakausi päättynee kesällä ja puolueen tilanne olisi muutenkin vielä nykyistäkin tukalampi. Vasemmistopuolueiden pönkäpuolueeksi lähteminen ja Saarikon johdolla siellä loppuun asti roikkuminen onkin koitumassa keskustan kohtaloksi. Tällä viikolla nähtiin jo yksi viime hetken laivasta pois hyppääminenkin, kun pitkänlinjan keskustavaikuttaja ja mm. talous- ja veroasioiden spesialisti Esko Kiviranta kertoi vetäytyvänsä ehdokkuudesta kevään eduskuntavaaleissa. Kiviranta edustaa Saarikon tapaan Varsinais-Suomen vaalipiiriä ja nyt vaalipiirikohtaiset gallupit ovat lupailleet Varsinais-Suomeen vain yhtä kansanedustajaa. Moni eduskunnassa arvioi, että läpimenijä olisi ollut nimenomaan Kiviranta ja näin mies ehkä pelasti Saarikon täydelliseltä henkilökohtaiseltakin katastrofilta? Mene ja tiedä.
Myös vasemmistoliiton kannatus kannatus tippui kuukaudessa prosenttiyksikön ja tällä kertaa perinteisten puolueiden kannatuslasku näyttikin valuneen lähinnä ”Muut” -ryhmälle ja pienpuolueille. Ylen uutisessa mainittiin erityisesti perussuomalaisista irrottautunut VKK-ryhmä sekä liberaalit ja piraatit. Mutta uskaltaisin sanoa, että jälleen kerran korjausta tulee kuukauden päästä.
Yksi väliaikatulos siis tässä. Aikalailla tarkkaan kaksi kuukautta nyt vaaleihin ja tilanne on enemmän kuin mielenkiintoinen. Näyttää asetelma olevan nykymeno demareiden johdolla eli raju velkaantumisen tie tai sitten Kokoomuksen johdolla vastuullisen taloudenpidon tie kasvunkaavan kautta ne vaihtoehdot mistä ihmiset huhtikuussa äänestävät.
Saas nähdä.
Viikko eduskunnassa taas kohta paketissa. Nyt vielä valtiovarainvaliokunnan kokous missä taas Marinin hallitus esittää muutaman miljardin lisää menoja ja lisää velkaa. Tuttu kaava. Mutta viikonloppua kohden.