Riihimäen seudun yhteinen yrittäjäjuhla kokosi väen yhteen – ”Paikallinen sopiminen tulee näkymään kasvuna”

Blogi, sunnuntaina 06.10.2024

Eilen oli hieno yrittäjyyden juhlapäivä. Itse aikanaan 2000-luvun alussa aloitin yrittäjänä ja edelleen tänäänkin oma yritykseni on toiminnassa vaikkakin pienimuotoisempana. Yli 20 vuoden ajan olen aina osallistunut yrittäjäjuhliin yleensä aina omassa kotikunnassa Lopella, mutta melkeinpä vuosittain myös maakunnalliseen juhlaamme ja myös useampiin eri kuntien yrittäjäjuhliin. Myös Lounais-Hämeessä aloitettu seudullinen yrittäjäjuhla on ollut monta kertaa upea juhlailta.

Yrittäjyyden juhlailtaa… Kuvassa kanssani oikealta Timo Jussila, Teuvo Zetterman, Marko Ahtiainen ja Maija Natunen.

Nyt eilen sitten oma seutukunta vietti ensikertaa yhteistä yrittäjäjuhlaa. Toisaalta haikeaa, sillä vuosien ajan Lopella yrittäjäjuhla oli vuosittain jopa sadan yrittäjän upea juhlailta, mutta toisaalta myös hienoa, sillä eihän yrittäjyys toisaalta ainakaan kuntarajoja tunne, jos muitakaan. Eilen siis kokoonnuimme Hausjärven Oittiin ja paikalla oli suuri juhlasalillinen tekijöitä kolmesta seutukuntamme kunnasta. Juhlaa isännöi tällä kertaa Hausjärven Yrittäjät puheenjohtajansa Timo Jussilan johdolla. Mutta totta kai juhlaväen edessä nähtiin myös Riihimäen Yrittäjien puheenjohtaja Minni Arposuo ja myös meidän Lopen Yrittäjienkin puheenjohtaja Maija Natunen. Jokainen mm. vuorollaan jakoi oman kuntansa Vuoden yrittäjäpalkinnon.

Oitin Juhlatalo oli upea paikka tälle juhlalle. Hausjärven Pito-Piiat olivat tehneet käsittämättömän hyvät herkut jälleen illallispöytään. Hienoja makuja alkuruuan keitosta lähtien ja erittäin hienosti mukaan oli tuotu myös hyvää lähiruokaa ja myös luonnon tämän vuodenajan herkkuja. Juhlasalissa soi illan aikana myös hyvä musiikki ja siitä vastasivat Hausjärven Lukion nuorten orkesteri ja tekivät muutenkin hekin sen esimerkillisellä tavalla. Taitavia ja osaavia kavereita.

Mutta juhlavin hetki oli sitten käsillä, kun yrittäjäyhdistysten puheenjohtajat asettuivat juhlaväen eteen esittelemään kuluvan vuoden valinnat vuoden yrittäjiksi. Hämeen Yrittäjien toimitusjohtajan Marko Ahtiaisen kanssa yrittäjäyhdistysten puheenjohtajat vuoron perään palkitsivat omat tekijänsä ja tällä kertaa juhlinnan keskipisteiksi nousivat:

Lomakylän isäntä ja kehittäjä, puutarhojen ja puistojen tekijä, autohuoltamon perheyrittäjä ja pieneläinkramatorion yrittäjä.

Hausjärven vuoden yrittäjänä palkittiin siis Jarkko Niklanderin Hausjärven Niklandia, mikä on luonnonläheinen vapaa-ajanviettopaikka kantatie 54:n läheisyydessä Hausjärvellä. Aikanaan nykyisen yrittäjän Jarkko Niklanderin vanhemmat keksivät rakentaa omistamansa kallioisen, mutta vetisen metsäalueen notkoihin pari tekolampea ja niiden rannalle pari vuokrattavaa lomamökkiä. Sittemmin alueelle on rakennettu lisää lampia ja rakennuksia, ja yrityksen omistajuus siirtyi uudelle polvelle vuonna 2006. Tämän jälkeen vuokramökkien oheen ravintola-alan restonomiksi opiskellut Jarkko on kehittänyt ravintola- ja kokouspalveluja. Nyt Niklandiassa on kolme vuokramökkiä sekä kaksi majoitusaittaa, joihin majoittuu yhteensä noin parikymmentä henkeä. Ruokailumökissä on asiakaspaikkoja 25. Viime keväänä tämän yhteyteen valmistui isompi terassi, joka kasvatti kesäaikaista kapasiteettia sataan asiakaspaikkaan. Illalla juhlassa palkittu Hausjärven Vuoden 2024 Yrittäjä ei ole jäämässä laakereilleen lepäämään, vaan hän kertoi haaveena olevan varsinaisen päärakennuksen rakentamisen lomakylään. Noin puolet asiakkaista on yritysasiakkaista, jotka tulevat Hausjärvelle viettämään tyky-päivää tai kokoustamaan. Loma-aikaan yksityiset vapaa-ajan viettäjät täyttävät lomakylän.

Seuraavana palkittiin juhlassa Riihimäen Vuoden Yrittäjät. Tämän kertainen Riihimäen vuoden yrittäjä muuten tulikin Lopelta. Palkitun Autohuolto Leinon yrittäjäpariskunta Miika Leino ja Piia Sivén pyörittävät Riihimäellä perheyritystään, jonka historia Riihimäellä ulottuu yli kuuden vuosikymmen ja kolmen sukupolven taa. Miikan kanssa totesimmekin, että hieman liian myöhään tunnustus tuli, sillä yrityksen pitkäaikainen yrittäjä ja kehittäjä ja Miikan isä Jarmo ehti menehtyä sairauden uuvuttamana vain muutama vuosi sitten. Mutta Miika muisti upeasti isäänsä ja pappaansa tunteikkaasta kiitospuheessaan ja kantoi taskussaan arvokasta suvun perintökelloa, mikä on edennyt 50-vuotispäivänä aina polvelta toiselle. Eilen tuo kello kertoi tätä aikaa, mutta muistutti hienosti myös menneestä ja meni määrätietoisesti ja tarkasti kohti tulevaa.

Tänään Miika Leinon ja hänen puolisonsa Piia Sivénin yritys Autohuolto Leino Oy on moderni autohuolto, joka palvelee niin hybridi- ja sähköautojen kuin perinteisten bensa- ja dieselautojen huollossa ja korjauksessa. Yrityksellä on kuuden auton merkkihuollot. Citroën on ollut mukana jo isoisän huoltoasema-ajoilta alkaen. Sittemmin merkkejä on tullut lisää, Hyundai, Peugeot, Kia ja Mitsubishi. Uusin tulokas on tänä vuonna merkkihuoltoedustukseen tullut Opel. Tämän lisäksi Autohuolto Leino pystyy huoltamaan useimmat henkilö- ja pakettiautot merkistä riippumatta.

Työn ulkopuolella pariskunnan vapaa-ajasta osan haukkaa kotitalon remontointi Lopen Sajaniemessä. Lisäksi vipinää perhe-elämään tuo perheen 5-vuotias tytär. Miika on aina harrastanut urheilua monipuolisesti, kuten erilaisia joukkuelajeja jääkiekosta pesäpalloon.  Autoalan perheessä moottoriurheilu on tullut lajivalikoimaan luonnostaan pienestä pitäen.

– Olen ajanut muun muassa motocrossia, trialia sekä rallia. Ajan tätä nykyä Kupla-Volkkarilla VW Aircooled -rallisarjaa Catarina Sivènin kanssa. Tuottaahan se stressiä ennen kilpailua laittaa auto viime hetkellä kisakuntoon; Miika kertoi.

Ralli on siis hyvää vastapainoa työlle ja yrityksen pyörittämiselle. Juju on siinä, että kisoissa pääsee olemaan yhdessä samanhenkisten kanssa ja voi hetkeksi unohtaa työasiat.

– Rallia ajaessa on pakko keskittyä vain siihen hetkeen. Kaikki muu unohtuu siksi aikaa.

Näinhän se on ja tällaisia harrastuksia tarvitaan! Onnea Miika ja Piia ja koko upean yrityksen väki!

Riihimäen vuoden nuorena yrittäjänä palkittiin seuraavana maisemasuunnittelija, viherrakentaja ja rakennusarkkitehti Jenna Pelttari. Hänen yrityksensä Pihaus Oy tarjoaa pihojen ja viheralueiden suunnittelu-, rakentamis- ja hoitopalveluja. Yrittäjän lisäksi Pihauksessa työskentelee vakituista henkilökuntaa sekä kausityöntekijöitä. Puistoistaan tunnetulla Riihimäellä toteutetut viheralueet toimivat oivallisina referensseinä. Jenna Pelttarin suunnittelemia kohteita ovat muun muassa Kirjastonpuisto, Lounaspuisto sekä Piikinmäen puisto.

Yrittäjäjä Jenna on myös aktiivinen yhdistysihminen ja hän toimiikin aktiivisesti mm. Maisemasuunnittelijat ry:ssä ollen sen hallituksessa. Riihimäen Yrittäjien toimintaan osallistumisen hän kokee hyödyllisenä verkostoitumis- ja oppimismahdollisuutena.

Lopen Vuoden Yrittäjä Antti Vienonen: Työ asiakkaiden parissa vaatii hienotunteisuutta ja rauhallisuutta

Viimeisenä juhlaillassa palkittiin sitten meidän Lopen vuoden yrittäjä. Tällä kertaa arvokkaan tunnustuksen sai yrittäjä Antti Vienonen, joka päätyi tuhkaamaan pieneläimiä sattumien kautta. Aiemmin tuntemattoman alan käytännöt hän joutui selvittämään aikanaan itse, mutta ohjenuorana oli ajatus, että asiakkaille tulee jäädä kohtaamisesta hyvä ja rauhallinen muisto. Näin syntyi upea ja hieno pieneläinkrematorio Sateenkaarisilta vuonna 2011.

Nykyisin Lopen Salonkylässä toimiva yritys noutaa tuhkattavia eläimiä yhteistyöklinikoilta tai asiakkaiden kotoa. Myös krematorioon voi asiasta sopien tuoda kuolleen lemmikkinsä suoraan. Asiakas saa lemmikkinsä tuhkat uurnassa mukaansa tai ne sirotellaan läheiseen muistolehtoon nimeltään Koivulehto. Salonkylässä tehdään vuositasolla noin 3 000 tuhkausta. Yrityksessä tuhkataan kaikenlaisia lemmikkieläimiä. Yleisimpiä ovat koirat ja kissat, lisäksi tuhkataan muun muassa hamstereita, kaneja, matelijoita ynnä muita lemmikkieläimiä.

Yrityksen valikoimissa on uurnien lisäksi myös erilaisia aiheeseen liittyviä muistotuotteita kuten kaiverrettuja laattoja ja digitaalisia muotokuvia. Erilaiset korut, joissa säilötään ripaus lemmikin tuhkaa, ovat uusi kasvava tuoteryhmä.

Lämpimät onnittelut kaikille Vuoden yrittäjille ja onnea myös jatkoon! Yrittäjyys kantaa Suomea!

Juhlaillassa puhutti eilen monet ajankohtaiset asiat. Sinänsä oli mielenkiintoinen huomata, että aika moni näki nyt jo vähän valoakin tunnelin päässä. Tilauksia oli monille tullut alkuvuotta enemmän ja myös nyt tekemämme uudistukset oli otettu monessa yrityksessä tyytyväisyydellä vastaan. Erityisesti kiitosta annettiin siitä, että nyt mahdollistamme paikallisen sopimisen työntekijöiden ja työnantajien kesken kaikissa yrityksissä. Yhdessä sopimisen kulttuuri on tätä aikaa parhaimmillaan ja olen varma, että tämä tulee näkymään myönteisesti monessa. Useampi yrittäjäkin eilen sanoi, että yhdessä sopiminen tulee avaamana myös uusia mahdollisuuksia kasvaa ja työllistää jatkossa enemmän.

Tyytyväisiä yrittäjät olivat myös työelämän uudistuksiin ja myös kiitosta sain mm. Hausjärven alueen tieremonteistakin. Parikin yrittäjää sanoi, että hyvät tiet ovat tärkeä osa toimivaa yritystoimintaa. Ja tästä oli helppo olla samaa mieltä. Fakta on nimittäin se, että ei sinne Punavuoreen eikä Ullanlinnaankaan saada yhtään tavaraa eikä ruokaakaan ilman maaseudun teitä ja kumipyöräliikennettä. Eli yksikään suomalainen ei siis pärjää tässä maassa ilman maaseudun teitä ja autoja.

Kritiikkiäkin sain ja se koski kotitalousvähennyksen leikkausta. Tähän oli helppo yhtyä ja totesinkin, että aivan varmasti heti kun taloustilanne vain sen sallii, niin tulemme kotitalousvähennystä jälleen parantamaan ja kehittämään. Nyt vain taloustilanne on niin haastava, että monenlaisia toimia on vain pakko yhdessä tehdä. Nostinkin muutaman yrittäjän kanssa esille mm. yhteisöveron ja itse toivon, että löytäisimme nyt yhteistä halua ja rohkeutta laskea sitä kohti 15 prosentin alarajaa. Ne maat, jotka tätä kohden ensijoukossa lähtevät tulevat nimittäin vetämään puoleensa Irlannin esimerkkiä seuraten isoimmat yritykset ja investoinnit. Ja ne jotka seuraavat viimeisenä vähän kuin pakon edessä saavat vain vähenevät verotuotot.

Iso kiitos vielä Hausjärven Yrittäjille upeasta illasta ja kiitos kaikille yrittäjille ja juhlailtaan osallistuneille! Ja kiitos vielä illan yhteistyökumppaneille Osuuspankki Hämeelle ja HF-Autohuollolle Harri Frankbergin johdolla!

Ja kiitos myös Metallivalmiste Laaksonen perustajalle ja yrittäjä Aulis ”Ale” Laaksoselle erittäin mielenkiintoisesta juhlapuheesta ja yrittäjän tarinasta. Tekeminen ja periksiantamattomuus on kantanut yli myös lamojen ja muidenkin haasteiden. Nyt hieno perheyritys on uuden polven vetovastuulla ja kasvaa ja kehittyy tänäänkin määrätietoisesti.

Yrittäjyys kantaa Suomea!

Nyt uusi aamu ja syksyä jo aika paljon ulkona. Tänään hieman vapaa-aikaakin ja lupasin mennä lapseni salibandyturnausta kuuluttamaan ja jos vaikka vähän uloskin ehtisi. Syksyä ystävät hyvät.

….

Kello 21.44 ja viikko paketissa. Olipas mukava, että ehdin molemmat mitä tälle päivällä vähän ns. omaksi ajaksi suunnittelin. Ehdin siis ulos ja ehdin myös lapseni säbäpeleihin. Töitä myös ohjelmassa ja huomenna sitten kunnanhallituksen pitkä budjettikokous. Aloitetaan aamusta ja katsotaan miten sitten kasaan ensiläpikäynti saadaan.

 

 

 

Kommentit