Nyt siis jälleen kotona Suomessa ja Lopella. Ukrainan ja pitkäksi venyneen Latvian reissun jälkeen koti-Suomi tuntuu taas niin hyvältä. Ja miksipä ei. Matka oli kyllä aivan erityisen antoisa ja tiukka ohjelma noin pyöreästi 9-22 takasi sen, että neljässä päivässä ehdimme nähdä valtavasti ja tavata molempien maiden tärkeimpiä ympäristövaikuttajia ja parlamentaarikkoja. Palaan siis matkaan vielä ensi viikolla kuvien ja hieman laajemman kirjoituksenkin kautta.
Tänään suuntaamme Kokkolaan aamujunalla, mutta takaisin Lopelle jo huomenna aamusta aikaisin. Tarkoitus pitää pari vapaapäivää tässä välissä ja sitten taas jatkaa.
Niin nyt oikeastaan aamusta voisin muistuttaa täälläkin teitä kaikkia Lopen tulevasta vapusta. Järjestämme jo viidennen kerran nyt kaikkien yhteisen vapun Lopella. Tervetuloa siis kauempaakin.
…………
Kaikkien yhteinen V LOPEN SINIVALKOINEN WAPPU
V LOPEN SINIVALKOINEN WAPPU
Yrjö Sakari Yrjö-Koskisen patsaalla
vapunpäivänä 1.5. klo 10.30
Pienen vapun puheen pitää Risto Nurmi aiheenaan Lopen luonto.
Musiikista vastaa Timotei-kuoron laulajat
Tervetuloa mukaan juhlimaan kevään, suomalaisen työn ja työntekijöiden ja ylioppilaiden juhlaa kaikkien yhteiseen Lopen Sinivalkoiseen Wappuun.
………….
Nyt aamun lehdet ja iso kuppi suomalaista kahvia ja sitten Kokkolassa käymään.