Eilen julkaistiin jälleen uusi gallup. Niitä näyttää tulevan nykyisin kuin sieniä sateella, mutta ei toki ihan niin tiuhaan kuin Amerikassa. Siellähän toki kaikki on suurempaankin :). Mutta nyt meillä omansa julkaisi taas Helsingin Sanomat ja tuntui, että gallupin tuloksista ei iloinnut kuin ehkä tilaaja itse ja Hjallikka.
HS otsikoi nimittäin gallupinsa luonnollisesti kokoomuskärjellä, kun sen pystyi tekemään näin. Helsingin Sanomien viesti oli vain otsikot lukeville, että ”Kokoomuksen kannatus putosi alle 20 prosenttiin”. Se otsikontekijän ilo peitti alleen jopa sen, että vasemmistoa johtavan SDP:n kannatus nousi 22,8 prosenttiin.
Näin Antti Lindtman itseasiassa siis löi kaikki Sanna Marinin gallupluvut.
Demarit teki siis lähes kymmenen vuoden aikajänteen huippukirjaukseen, sillä näin korkealla SDP:n kannatus oli viimeksi alkuvuonna 2016. SDP:n nykyinen puheenjohtaja Antti Lindtman siis löi selvin numeroin kaikki edeltäjänsä Sanna Marinin kirjaamat gallup-luvut. SDP:n kannatus on nyt siis korkeammalla kuin kertaakaan hänen edeltäjänsä Sanna Marinin aikaan.
Samaan 22,8 prosentin kannatukseen demarit pystyi viimeksi nostamaan puheenjohtajana toiminut Antti Rinne (sd) tammikuussa 2016. Tätä parempaa gallup-lukua saa hakeakin sitten jo lähes 20 vuoden takaa puheenjohtaja Eero Heinäluoman (sd) valtakaudelta. SDP:n puheenjohtajana Eero Heinäluoma kirjautti puolueelleen helmikuussa 2007 peräti 23,5 prosentin kannatuksen.
Meidän paikka kakkosena kuitenkin säilyi tukevasti. Nyt lukemamme oli 19,4% gallupiin vastanneista. Ja hyvän tuloksen teki myös perussuomalaiset, joiden kannatus nousi puoliprosenttiyksikköä nyt 16,1 prosenttiin. Vaikeiden päätösten aikakaudella näitä on pidettävä todellakin kovina lukuina. Näyttäkin selvältä, että suomalaiset varsin hyvin ja laajasti ymmärtävät maamme talouden vaikean tilanteen ja sen, että velaksi eläminen ei voi jatkua loputtomiin. Muun muassa Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituskauden perintöä vielä maksetaan ja ennen muuta korjataan pitkään.
Kolmen kärki siis muuttumattomana ja PS:stä selvästi takana sitten keskusta, sille aikalailla vakiintuneella reilun 12 prosentin kannatuksella. Keskustan takana sitten sen edelliskauden hallituskumppanit Vasemmistoliitto 8,6% ja Vihreät 8 prosenttia. Näistä molempien kannatus on nyt laskussa.
No, toinenkin gallupista iloinnut toki löytyi. Liike -puolueen Harry Harkimo iloitsi, kun oman yhden miehen puolueen suosio oli nyt 2,2 prosenttia. Sillä toki tässä sarjataulukossa irtosi jumbosija ja jääkiekkotermein putoajan paikka. Näyttääkin aikalailla selvälle, että liike on hiipumassa.
Hesarille gallupin tehnyt Verian keräsi aineiston 16.9.–11.10. Tutkimusta varten haastateltiin kaikkiaan 2 432 henkilöä ja sen virhemarginaali on noin 2,0 prosenttiyksikköä suuntaansa suurimpien puolueiden kohdalla.
Ei siis suuria uutisia poliittisen taivaan alla. Ike kysyisikin, että ”Mikä on poliittinen tilanne?” ja ”Kuka hallitsee ilmatilaa?”
….
Tänään mahtui päivään todellakin monenlaista. Aamusta ensin Varustelekan Finnish Brutality -talvikisan parissa tapaaminen ja palaveri. Iso tapahtuma tulossa jälleen Lopella ja nyt keskellä talvea helmikuussa. Kannattaa seurata. Samalla palaveria myös kotikunnan Lopen Ampumaurheilukeskuksen kehittämisestä ja hankkeista. Meillä on nyt työn alla 1000 metrin ja 300 metrin radan sekä yhdeksän reserviläisammunnan montun rakentaminen ja suunnitteilla sitten tuleville vuosille vielä lisääkin. Isoja juttuja ja mikä hienointa ratamme suosio kasvaa koko ajan ja sen myötä myös kassavirta. Lopen Ampumaurheilukeskuksesta on rakentumassa yksi Etelä-Suomen ja myös koko maamme johtamista ampumaurheilukeskuksista. Pidän teitä ajan tasalla.
Sitten päivällä uuden Sähkö VPK:n väen kanssa tapaaminen eli varautumista yllättäviin ja laajoihinkin ja pidempiinkin sähkökatkoihin. Tämä työ isolta ison luottamuksellista ja salaistakin, mutta sen voi sanoa, että halua ja tahtoa ja myös osaamista varautumiseen maastamme löytyy. Erinomainen tapaaminen.
Ja kolmantena sitten kollegani ja ystäväni Jallu Ronkainen (ps) kutsui tänään minut puhumaan vierasryhmälleen mm. Kriha-veteraanikeskushankkeesta, PTSD-hoidoista, kv-toiminnasta ja vähän Natostakin. Kiitos vierailusta Päijät-Hämeen Rauhanturvaajat ja onnea Jallu saamastasi ja todellakin ansaitsemastasi tunnustuksesta!
Edetään aina Suomi-kylki edellä!
Ja näiden päälle sitten liikennejaoston kokous ja puolustusvaliokunnan kokous UTP-selonteon parissa ja vielä torstain tapaan ryhmät ja kyselytunti.