Ystävän syntymäpäivillä – ”Metsällä vietettyjä päiviä ei lasketa elinpäiviin, vaan ne tulevat siihen päälle”

Blogi, lauantaina 21.09.2024

Vanhan sanonnan mukaan…

”Metsällä vietettyjä päiviä ei lasketa elinpäiviin, vaan ne tulevat siihen päälle”

Siksi tänään olikin mukava viettää vuonna 1984 syntyneen ystävämme kolmekymppisiä. Hyvä ystävämme Santeri Nousiainen vietti tänään syntymäpäiviään ja täytyy sanoa, että näissä juhlissa elämä ja ilo oli mukana.

Santerin KASPERI tuli Kasperi Verstaalta Hämeenlinnasta. Aitoa hämäläistä elämää kestävää käsityötä. Kannattaa kurkata lisää: www.kasperi.com.

Itse sain tutustua Santeriin nuorukaisen tullessa vasta kohti täysikäisyyttä. Taisi nuoren miehen ensimmäinen oma kotikin olla minulta vuokrattu yksiö. Mukava eloisa poika jäi heti mieleen ja myöhemmin tuttavuus muuttui kaveruudeksi ja pian ystävyydeksi. Tänään voisin kuvata Santeria ystävistä parhaimmaksi.

Aikaa on vietetty yhdessä metsällä, on tehty yhteisiä jahteja ja rakennettu kyttikoppia jne. Näitä päiviähän ei eletyiksi lasketa, vaan ne tulevat siihen till ja toivottavasti hyvät jahtipäivät saavat jatkoakin ja päästää sitten joskus nelikymppisillekin 😉

Lahjaksi ystävien ja jahtiveljien kanssa veimmekin Santerille upean käsityönä tehdyn suomalaisen KASPERI-repun. KASPERIn elinikä on useita sukupolvia. Toivottavasti reppu täyttyykin hyvistä muistoista metsällä ja retkillä. Ja mikä mainiointa KASPERI paranee vain vanhetessaan, kuten Santerikin. Se on harvinaista herkkua.

Ajattelimme, että paras tapa antaa jotain lahjaksi on antaa se eliniäksi. Ja uskomme, että tästä lahjasta nauttii joskus vielä Santerin lapsetkin ja jos kaikki menee hyvin, niin ehkä lapsenlapsetkin. Mutta sinnehän on aikaa vuosikymmeniä ja siksi repun täytyy kestää elämää.

Santerin kanssa olemme saaneet elää elämää. Nykyisin meillä on samassa elämänvaiheessa elävät perheet ja se on tuonut ystävyyteen taas paljon uutta. Ja näiden kokemusten kautta uskallan sanoa, että onhan se upea isäkin ja isä, josta on isäksi myös ystävien lapsille ja nuorillekin. Yhteisiä hetkiä olemme saaneet viettää Pekkalassa. Juhannuksia, uusia vuosia ja pääsiäisiä. Yhteisiä perheiden lomaretkiä ympäri Suomen ja yhteisiä hulmuumisiakin. Eikä tämä elämä ole ollut vain täynnä vuosia, vaan nämä vuodet ovat olleet täynnä elämää.

Santeri on ystävä, jonka kanssa on saanut puhua. Ystävä, joka kuuntelee. Ystävä, joka myös kertoo. Aito ja oikea. Ja täytyy sanoa, että tänään kun ystävien kesken Santerin 40-vuotispäiviä hieman juhlistimme, niin tämä sama oli tunnelma keskiössä. Santeri ei ole jättänyt ketään kylmäksi.

Paljon onnea Ystävälle vielä täälläkin. Tänään istutin Erkkilään Santerin kunniaksi ja ystävyytemme ja jahtiveljeyden merkiksi puut. Ne näkyvät Erkkilän ikkunasta, niiltä illoilta joita ei eletyiksi lasketa, vaikka ovatkin elämästä parhaita.

Pidetään siis huolta ystävyyksistä. Annetaan aikaa ja ollaan läsnä. Pidetään huolta myös niistä ystävyyksistä, jotka ovat syntyneet lapsuudessa tai nuoruudessa. Pidetään huolta myös niistä jotka kestävät matkaa ja aikaakin. Ja pidetään huolta myös itsestämme. Sillä antamalla, myös saa.

Onnea miehistä parhain! Santeri!

Päivään tänään mahtui toki paljon muutakin. Syyskiertueella Aleksin markkinoilla. Sää menee pikku hiljaa syksyä kohden, mutta oli väkeä kivasti liikkeellä syyssäässäkin ja mukavia kohtaamisia ja juttutuokioita.

 

 

 

Kommentit