
XIV thDERBY -viikko alkoi näin ja 15 vuotta käytössä ollut ensimmäinen Charles Owen vaihtui uuteen ystäviltäni saamaani kypärään. Hymy herkässä 🙂
Tämä heinäkuun viikko on vuosien ajan aina varattu kalenterissani hevosille ja ystäville. Itseasiassa 14 vuonna peräkkäin ja niin tänäkin kesänä. Suomi Areena nyt siis joutui väistymään ”tärkeämmän” tieltä :). Tämä viikko siis sai aikanaan alkunsa kun aloitin Salmisen Heinin innostamana ratsastuksen. Etsin itselleni aikuisiän harrastusta ja Heini vei minut lapsuuden perhetutun Nylundin Jarin ja Variksen Minna hevosten luo. Vaahteramäen Ratsastuskoulua ei oltu vielä perustettu eikä siis tallia eikä maneesiakaan, mutta hienoja hevosia oli ja pääsin aloittamaan rakkaaksi muodostuneen harrastukseni Nectarin kanssa. Hevoset veivät sydämeni ja sain erinomaisen hyviä ystäviä ja tottahan kisaamaankin piti päästä. Näin syntyi oma nimikkokisani thDERBY ja siitä lähtien joka kesä on Timon Törpöstä Vaahteramäellä kisattu.
Nekun jälkeen hevoksekseni tuli upea Kimber jonka kanssa sain monta kertaa kisata ja sitten DomCafe alias Räppy ja sitten Homeros. Homeroksen kanssa monet vuodet sainkin ratsastella ja tänä kesänä Hevosenmaljan Homerokselle nostan kiitokseksi. Tuo Räppy oli myös tärkeä hevonen minulle ja hänen kanssa voitimme niin este- kuin koulukisojakin tallilla. Hienoja muistoja. Nyt kaverinani on kaunis valkea Cossette alias Klaara. Viime vuonna jo thDERBYssäkin olimme parina mukana ja ihan kelpo vedolla ja niin tänäkin kesänä. Rata on valmis ja nyt nautiskellaan koko viikko leiritunnelmissa ja lauantaina sitten kisataan.
Tämä viikko siis varattu ystäville ja hevosille. Lomaviikkoni siis parhaasta päästä.

Charles Owen palveli 15 vuotta ja on hyvä edelleen!