Puolustusvoimille panssaroituja 6×6-miehistönkuljetusajoneuvoja – Tavoitteena maavoimien kehittäminen aina 2060-luvulle saakka

Blogi, perjantaina 02.06.2023

Puolustusministeriö julkisti tänään tiedon seuraavasta merkittävästä kotimaisesta hankinnastamme. Puolustusvoimat hankki Patrialta panssaroituja 6×6-miehistönkuljetusajoneuvoja ensi vaiheessa 91 kappaletta. Maavoimille tulevat panssaroidut miehistönkuljetusajoneuvot hankintaan varusteineen ja kokonaisuuteen kuuluu myös mm. varaosia ja työkaluja sekä käyttö- ja huoltokoulutusta. Lisäksi hankintaan sisältyy lisähankintavaraus, jonka lunastamalla on mahdollisuus hankkia enintään 70 ajoneuvoa lisää.

Merkittävä hankinta nyt siis julkisesti ja samalla maavoimiemme kehittäminen etenee ja painopistettä siirretään merivoimista ja ilmavoimista seuraavaksi tänne. Hankinnalla kehitetään Maavoimiemme joukkojen pyöräliikkuvuutta aina 2060-luvulle asti.

Hankinta on osa Suomen johtavaa kansainvälistä ns. Suomen johtamaa CAVS-hanketta (Common Armoured Vehicle System). Sarjahankinnassa on lisäksemme mukana Ruosti, Latvia ja Saksa. Neljän maan yhteistyön tuloksena kehitetään Patrian 6×6 -panssariajoneuvoalustalle yhteisten vaatimusten mukaista pyöräpanssariajoneuvojärjestelmää, joka sisältää useita ajoneuvoversioita mukaan lukien nyt hankittava miehistönkuljetusajoneuvo.

Puolustusvoimathan hankki Patrialta viime vuoden 2022 alussa kolme esisarja-ajoneuvoa, jotka ovat olleet testikäytössä ennen nyt tehtyä varsinaista sarjatilausta. Nyt tehdyn hankinnan arvonlisäverollinen kokonaisarvo lisähankintavaraus mukaan lukien on lähes 208 miljoonaa euroa ja hankinnan työllistävä vaikutus kotimaassa on 180 henkilötyövuotta. Ajoneuvojen toimitukset alkavat jo kuluvan vuoden aikana.

Näin siis merivoimien Laivue 2020 ja Ilmavoimien HX- eli nykyisin F35-hanke saavat seurakseen seuraavat toimet maavoimien kehittämiseksi. Tehtävää siis todellakin vielä riittää ja muuttunut maailmanpoliittinen tilanne myös tätä työtä entisestään vauhdittaa ja syventää. Vaikka olemmekin, myös silloin, kun muut maat puhuivat ja uskottelivat itselleen perinteisen sodan uhan kadonneen Euroopasta kokonaan, pitäneet huolta uskottavasta maanpuolustuksestamme ensiarvoisella tavalla. Tämä on ollut meillä yhteinen perinne hallituspohjista riippumatta ja tätä perinnettä pitää jatkaa myös Nato-maana.

Hyvä peli!

Kävin itse koeajassa 6×6:sta viime syksynä: Patria on huikeassa iskussa – Patria 6×6 ja Patria AMV:t menevät nyt kaupaksi kuin kuumille kiville

Hankinta Patrialta ja aiemmin tehdyt hankinnat mm. Sakolta vahvistavat myös omaa huoltovarmuuttamme ja kriisinsietokykyä. Myös kotimaista teollisuutta tulee tällä tavalla skaalata aivan uudelle tasolle.

Mutta jos kylmä on tilanne ulkopolitiikan kentällä ja maailman jännitteissäkin, niin viileää on täällä koti Suomessakin. Mittarit huitelevat kesäkuun alkajaisiksi muutamassa plus-asteessa, jos edes siellä. Ilmatieteenlaitos kertoi twitterissä mitatun asemakohtaisia kesäkuun kylmyysennätyksiä.  Virolahdella oli mitattu ns. maanpintaminiminä -9,1 astetta ja se on kuulemma aseman alimman lämpötilan ennätys kesäkuussa. Hyytävä siis jatkuu sääkin. Eilen räntää ja rakeitakin ja saa nähdä mitä tänään taivaalta tulee. Ja kylmää on vaikka aurinko paistaisikin.

 

 

 

Kommentit