Kokoomus palasi Suomen suosituimmaksi puolueeksi – Ylen Gallupissa +2,4%-yksikköä nousua

Blogi, torstaina 30.11.2023

Pääministeri Petteri Orpon johtama Kokoomus nousi marraskuun puoluegallupissa takaisin Suomen suosituimmaksi puolueeksi. Kokoomuksen kannatus nousi kuukaudessa poikkeuksellisen paljon +2,4 prosenttiyksikköä ja nyt kokoomusta äänestäisi jälleen lähes joka neljäs suomalainen. Ylen puoluegallupissa kokoomuksen kannatusluku on nyt 22,6 prosenttia.

Hallituksen tiedotustilaisuus Suomen itärajan sulkemisesta 28.11.2023. © Lauri Heikkinen, valtioneuvoston kanslia

Samaan aikaan Antti Lindtmanin johtama SDP menettää kannatusta toista prosenttiyksikköä ja putoaa takaisin kakkoseksi. SDP:tä äänestäisi nyt 22,3 prosenttia suomalaisista. Kärki siis suurten puolueiden osalta erittäin tasainen.

Suurten kolmen kärjen täydentää valtiovarainministeri Riikka Purran johtamat perussuomalaiset. PS:n kannatus on 17,0 prosenttia ja kannatus pysyi kuukaudentakaiseen lähes muuttumattomana.

Vaikeassa paikassa määrätietoisesti ja päättäväisesti toiminut pääministeri Petteri Orpo siis näyttää keräävän lisää luottamusta ja kannatusta ja tämä näkyy myös puolueemme kannatuksessa. Itärajan vaikea tilanne on hoidettu esimerkillisellä tavalla ja tänään koko itäraja laitettiin kiinni, kun Venäjä ei hybridioperaatiotaan muuten lopettanut. Alkuun raja on säpissä pari viikkoa ja näyttää siltä, että sulkua on välttämätöntä maamme turvallisuuden ja koskemattomuuden takia jatkaa vielä pidempään. Tilannetta siis seurataan ja uusia päätöksiä tehdään nopeasti. Ja niin kuin eilen kirjoitin, niin mikään kansainvälinen sopimus ei meitä edellytä pitämään yhtään rajanylityspaikkaa Venäjän-vastaisella rajalla. Raja on siis mahdollista pitää kiinni, jos naapurimme jatkaa haluamallaan ja valitsemallaan linjalla ja tavalla.

Keskustan kannatus pysyy nipin napin yli 10 prosentin ja takana niskaan hengittävät vasemmistoliitto ja Vihreät. Vihreiden tilanne näyttäytyy erikoisena, kun heidän presidenttiehdokkaansa Pekka Haavisto on vaatinut ja tukenut koko itärajan sulkua, mutta puolueenpuheenjohtaja Sofia Virta (vihr.) ei näytä ehtivän ottaa asiaan kantaa edes twitterissä. Muita someviestejä ja kuvia toki hän on tämän kriisinkin aikana jakanut. Selvä kanta itärajan täyssulkuun kuitenkin vihreiden puheenjohtajalta puuttuu ja näyttääkin, että puolue yrittää sanakikkailla asian kanssa eteenpäin.

Hallituspuolueista KD ja RKP jatkavat rintarinnan. KD kannatus on nyt 3,6 prosenttia ja RKP:n 3,5 prosenttia.

Ylen gallupin teki totutusti Taloustutkimus, mikä haastatteli kyselyyn 2 535 ihmistä puhelimella ja internetpaneelissa 1.11.–28.11.2023. Puoluekantansa kertoi 1 959 haastateltavaa. Virhemarginaali on suurimmillaan 1,8 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Kommentit