Huomenta Häme! Tänään jatkamme Kokoomuksen eduskuntaryhmän kanssa kesäkokousta täällä kotimaakunnassa. Eilen kiersimme Forssaa, Riihimäkeä ja Loppea ja nyt tänään sitten jatkamme Hämeenlinnan seudulla. Aamulla yksi haastattelu ja sitten kello 10.30 tervetuloa Hämeenlinnan torille. Kokoomus Kuuntelee -tilaisuudessa paikalla kaikki kokoomuksen kansanedustajat ja ministerit.
Ja päivällä myös vierailulle Lammin vastaanottokeskukseen ministeri Petteri Orpon kanssa ja illalla sitten vielä Kokoomuksen Riihimäen seudun kesäkokous Hausjärvellä. Aiheena kuntaliitosselvitys. Ja eilen sainkin jo alustavaa tietoa, että Lopen kuntalaiskyselyssä on vastausprosentti nousemassa todella kovaksi. Saamme siis hyvän kuvan mitä kuntalaiset kuntamme tulevaisuudesta ajattelevat. Hyvä niin.
Mutta nyt matkaan! Nähdään Hämeenlinnassa!
…
Kello 21.20 ja Hausjärven kautta kotiin. Tänään siis eduskuntaryhmän kesäkokouksen jälkeen sitten vielä Riihimäen Seudun kokoomuslaisten kesäkokous. Tällä kertaa paikkana siis Hausjärvi ja mukava ja antoisa ilta. Hieman katsottiin tulevaisuuteen ja erilaisia malleja miten jatkossa menestyisimme nykyistä paremmin seutukuntana.
Mutta päivä siis tänään Hämeenlinnassa. Aamulla torilla hienosti väkeä ja itse menin jo kahvittelemaan torikahvilaan ennen virallisen tapahtuman alkua. Juttukavereista ei ollut silloinkaan pulaa ja kun virallinen Kokoomus Kuuntelee -tilaisuutemme alkoi niin torilla oli sanalla sanoen ryysis. Kahvia ja munkkeja jakoon valtava määrä ja monta mukavaa kohtaamista. Hämeenlinnasta on tullut Riihimäen rinnalla minulle maalaispoikana toinen kotikaupunki. Paljon siis tuttuja ja joka kerta myös aivan uusiakin ihmisiä juttusille ja yhä enemmän teitä ja heitä jotka kertovat äänestäneen minua ja kuulemma olleet tyytyväisiäkin valintaansa. Sellaiset palautteet saavat jaksamaan näiden vaikeidenkin asioiden keskellä. Välillä tuntuu, että ei tämän leikkaamisen ja ikävien päätösten keskellä kiitosta ansaitsisi. Mutta totta sekin, että tekemättä ei voi nyt jättää.
Raatihuoneella sitten päivä kesäkokousasioiden parissa ja iltapäivällä vielä perusteellinen valtiovarainvaliokunnan ryhmämme palaveri valtiovarainministeri Alexander Stubbin kanssa. Läpi käytynyt nyt mm. syksyn isoja talousratkaisuja ja myös askelmerkkejä Sote:n rahoitusratkaisuihin ja verotuksenkin uudistuksiin. Ja myös kaatunut yhteiskuntasopimuskin keskusteluissa. Siitäkin pitää löytää nyt eduskuntavetoisesti ratkaisu kun työmarkkinajärjestöt eivät toineen SAK:n vastustuksesta ryhtyneet.
Mutta nyt kello jo paljon ja hieman syysflunssakin tuntuu tekevän tuloaan. Taidan ottaa Finrexinin ja mennä peiton alle. Kipeeksi ei nyt saisi millään tulla.

Hämeenlinnan torilla vielä Vorssaakin enemmän väkeä. Hieno päivänavaus Kokoomuksen eduskuntaryhmän kesäkokouksen toiseen päivään.