Kesätoreillamme loppilaisuuden voi aistia aidoimmillaan ja Lopen uudet perunat maistuvat joulupöydässäkin
Vajaa kymmenen vuotta sitten Lopelle synnytettiin oma kesätorikulttuuri. Silloinen kunnanjohtajamme Karoliina Viitanen ja kehittämispäällikkömme Jyrki Käki olivat saanet idean iltatoreista ja idearikkaina ja toimeentarttuvina tekijöinä he myös tämän tekivät. Idea oli kaksikolla valmiina ja siitä se syntyi: Lopen Kesätorit.
Itse olen ollut mukana kesätoreillamme alusta asti. Voisi melkein sanoa, että jo ensimmäisenä iltana se perinne syntyi. Hyvää musiikkia ja muuta ohjelmaa, maukasta ruokaa ja juomaa, uuden satokauden ja kesän marjoja ja uutta Lopen Perunaa jne. Mitäs muuta hyvän kesätorin tekemisen tarvittiinkaan? No totta kai se tärkein eli toriväki ja sitähän kesätorimme alkoi vetää heti ensi esiintymisestä lähtien.
Konsepti pysyi tuttuna ja tarina toristamme kiiri koko ajan vain laajemmalle ja laajemmalle alueelle. Iltatorit elävöittivät vähän unessa olleen torimme kertaheitolla ja toivat joka viikko paikan missä kohdattiin ja nautittiin kesästä. Toria pyöritti aina kesäksi valittu kesätorikoordinaattori tai voisi melkeinpä sanoa torin emäntä. Ja kesätoreista tuli myös pian tärkeä nuorten työllistäjä ja vuosi toisensa jälkeen torinuoriksi on hakeutunut aktiivinen ja innokas joukko loppilaisia nuoria. Ja monille yhdistyksille kesätoreistamme on muodostunut myös tärkeä varainkeruu paikka – toiset talkoillen ja tehden itse toritapahtumia ja toiset esimerkiksi lätty- ja vohvelipannuja kuumina pitäen. Ja pääsinhän minä itsekin vähän tekemisen makuun, kun vuosi sitten yhtenä iltana paistelimme ystäväni Tiina Seppälän ja Pelto-Seppälän tilanväen kanssa 120 lähiruokapizzaa iltatorille tulleille. Siinä pizzaa pyöritellessä ja paistellessa sen yhteisöllisyyden ja torimme ainutlaatuisuuden parhaiten asti.
Pari viime kesää Lopen Kesätoreja on järjestellyt ja tehnyt jälleen uusi loppilainen nuori Silja Saranen. Silja lähti perinteitä kunnioittaen hieman myös uuttakin torstain iltatoreille tuomaan ja näin mukaan saatiin vähän lisää markkinatunnelmaa ja myös uutta ohjelmaakin hauskasta toribingosta lähtien. Myös ruokatarjontaan panostettiin lisää ja voisi sanoa, että kohti kymmenettä juhlavuottaan kesätorimme rima nostettiin uudelle tasolle. Suuri kiitos Siljalle ja torimme torinuorille!
Lopen Kesätorit viettävät 10. juhlavuottaan ensi kesänä. Kesätoreistamme on vuosien myötä ensin syntynyt ja sitten kasvanut yksi Lopen isoista jutuista. Torillemme tullaan kauempaakin ja torimme tunnelmaa ja kesää ihastellaan ja vähän myönteisesti kadehditaankin. Voisi melkein sanoa, että Lopen peruna on saanut rinnalle kaveriksi Lopen kesätorit.
Kesätoreilla voi sen loppilaisuuden ja yhteisöllisyyden aistia parhaiten. Torimme kokoaa yhteen kaiken ikäisiä loppilaisia, kesä- ja vapaa-ajanloppilaisia ja tuttuja ja uusiakin vieraita kerta toisensa jälkeen aina vain kauempaakin. Kesätoreistamme on kehittynyt yksi tärkeä osa kotikuntamme brändiä ja loppilaisuutta. Ja hyvä niin.
Ja melkeinpä sitä tässä joulua odotella ja Lopen Joulua lukiessa voi jo tuntea pientä kaipuutakin Lopen torille ja uusien Lopen perunoiden ikävääkin. Ja taitaa teistä monilla ollakin pakkasessa se Lintukorven Anteron kesätoriltamme myymät uudet perunat joulupöytään pääsyäkin odottamassa.
Hyvää joulun aikaa teille. Vielä on talvea jäljellä, ja vielä tulee kauniita kesäpäiviäkin.
Hevosojan Pekkalassa
Timo Heinonen
kesätorien ystävä
Lopen kunnavaltuuston puheenjohtaja
Lopen kansanedustaja
Ps: VINKKI: Pakasta uudet Lopen Perunat joulupöytään
Valitse lajike tarkkaan. Hyvä toimiva uusi Lopen peruna pakastukseen on Annabelle. Voittaa muuten tässä Timonkin 🙂 Liian jauhoinen lajikekaan ei sovi pakastukseen ja perunan tulee olla kiinteä ja sellainen, joka ei tummu jäähtyessään. Valitse tasakokoisia perunoita ja näin varmistat, että ne kypsyvät tasaisesti. Pestyt perunat esikeitetään 3-5 minuuttia kevyesti suolatussa ja tillillä terästetyssä vedessä. Tämä pieni kiehautus varmistaa uusien perunoiden maun säilymisen ja pysäyttää perunoiden entsyymitoiminnan. Kaada kiehuva vesi pois, jäähdytä perunat nopeasti ja pakasta ne jäähtyneinä. Parhaan tuloksen saat kun pakastat uudet perunat ilmatiiviissä pussissa esimerkiksi ihan sellaisessa legendaarisessa minigrip-pussissa. Vakuumi toimii erinomaisen hyvin, jos sellainen kone itseltä tai tuttavalta löytyy. Ja sitten ei muuta kuin odottamaan joulua ja joulupöytää. Joulupöytään uudet perunat sitten vielä viimeistellään eli kuumenna vesi kiehuvaksi ja kaada perunat jäisinä suoraan pakastimesta kiehuvaan veteen. Vähän tilliä sekaan ja anna kiehua vain miedolla lämmöllä hienoisesti poristen. Näin varmistat ettei perunat hajoa. Ja kun kesää muistelet samalla niin muistat senkin, että silloin heinäkuussahan ne jo esikeitettiin, joten keittoaika on tässä vaiheessa lyhyempi kuin jos keittäisit täysin raakoja perunoita. Jos et viime kesänä Lopen uusia perunoita pakkaseen pannut niin koitapa tätä ensi kesänä ja sitten herkuttelet vuoden päästä jouluna. Aika velikultia.
….
Kirjoitus on tehty Lopen Joulu 2025 lehteen.