Kahdenksan kesäteatterin kesä – Teatteri Tuntematon ja Eläköön Kuusniemi ei pettänyt

Blogi, sunnuntaina 13.09.2026
[cresta-social-share]

Suomalainen kesäteatteri voi hyvin!

Eilen minulle jo kahdeksas kesäteatteri tälle kesälle ja samma upea päätös tälle kesäteatterikesälle! Jokioisten Teatteri Tuntematon ei pettänyt tänäkään vuonna. Erinomainen alun perin Heikki Luoman kynästä syntyneen Kuusniemen tarina kääntyi nyt kesäteatterin lavalle taitavan Sari Ojalan johdolla. Loistava käsikirjoitus ja ohjaus ja totta kai Sari itse lavalla tähti.

Taitavia laulajia kaikki ja upeita roolisuorituksia. Ja myös lavastus tehty huolella ja tarkasti. Ja kokonaisuus eheä ja mukanaan pitävä. Ensin se tempas mukaan ja kyydissä piteli hyvin.

Täytyy sanoa, että kaikki tässä näytelmässä loistavia. Omaksi suosikiksi nousi kuitenkin PA Turpeisen ison roolin tehnyt Mikko Viljanen. Mieletön.

Ja olihan Kalle Lahtisen isomman roolin lisäksi tekemä Keminmaan Paavo aivan nappi.
Lämmin kiitos Teatteri Tuntematon. Ette helpolla päästä itseänne ensi kesänäkään tämänkään jälkeen. Rima on tukevasti kotimaisen kesäteatterikentän ennätyslukemissa.

Ja loppuun vielä joka kertainen ihastelu tälle paikalle. Tunnelmarikas jo sinällään.

Upea kesäteatterikesä siis näin päätökseen. Hyvin erilaisia kesäteattereita ja hyvin erilaisia näytelmiä, mutta täytyy sanoa, että jokainen omalla ainutlaatuisella tavallaan hienoja. Ei siis ihme, että Opetus- ja kulttuuriministeriö nimesi tänä kesänä kesäteatterimme Elävän perinnön kansalliseen luetteloon. Elävän perinnön kansalliseen luetteloon nimettiin tänä kesänä yhteensä 22 uutta kohdetta ja Kesäteatteri Suomessa
oli yksi näistä kohteista. Unescon ihmiskunnan aineettoman kulttuuriperinnön sopimuksen mukaisessa kansallisessa luettelossa on nyt yhteensä 108 kohdetta.

Tänä vuonna eniten hakemuksia tuli käsityöperinteisiin liittyen. Luetteloon nimettiin nyt mukaan siis mm. huovuttaminen, kehrääminen, jussipaidan valmistaminen ja käyttö sekä muinaispukujen valmistus. Luontoon liittyviä uusia kohteita olivat mm. retkiluistelu ja perinnesaunottaminen. Esittävien taiteiden osalta luetteloihin nimettiin kesäteattereittemme lisäksi mm. huutokatrilli ja karjalainen kansantanssi.

Olemme tässäkin perintötyössä edelläkävijöitä.

Iso kiitos vielä kaikille kesämme kesäteattereillemme. Maassamme on arvioiden mukaan noin 700 kesäteatteria. Vuosikymmenten aikana kesäteattereista onkin kehittynyt ja kasvanut yksi suomalaisen kesän perusjutuista. Voisi sanoa, että mökkisauna, grillimakkara, kesätorit, lavatanssit ja kesäteatterit. Eikös niistä se kesä aika kivasti synny. Hyvin suomalaista.

Jäämme siis odottamaan ensi kesää, mutta onneksi talveen on jo varattuna tässä vaiheessa puolenkymmentä teatterinäytöstä. Eli ei se teatteri ole kivaa vain kesällä vaan teatterihan on kivaa aina.

Eilen vielä sitten mukava ilta Paikallisessa. Kuten monet teistäkin tietävät, niin sama paikka nimellä Catisca oli mun nuoruuteni toinen olohuone ja toinen koti. Tein siellä vuosia dj- ja muita hommia ja elätin itseni mm. koko opettajaopiskeluaikani. Silloin ideoin myös näitä erilaisia tapahtumia sinne ja yksi legendaarisimmista oli Sikajuhlat. Täytyisi ihan kaivaa Lopen Lehdistä, että mikä vuosi ensimmäiset Sikajuhlat tein? Mutta niitäs muodostui jokavuotinen perinne ja parhaillaan tapahtumaan myytiin yli 780 lippua. Se muistaakseni vanhan Catiscan ennätys, jos ei piha-alueella järjestämiämme Loppijärvi Happeningejä lasketa. Toki noissa historian suurimmissa Sikajuhlissakin piha-aluetta oli kolmen vai neljän TOP-Klubi ry:n teltan verran käytössä. Mutta eilen Sikajuhlat saivat taas jatkoa ja hyvin maistui Makutilan possu taas väelle ja The Solivers veti upean bilebändikeikan. Aina silloin tällöin syntyy siis jotain mikä kestää aikaa ja jatkuu äidiltä tyttärille ja isiltä pojille.

Tänään sitten sporttia. Pidän juoksussa nyt kuitenkin itse välipäivän ja annan penikoiden levätä. Mutta katsomoon menemme tänään. Viidan Jarin Cocks Areenalla RSS Panthers ja LFT Läysä avaavat kautensa kakkosdivarissa kiven kovalla paikallisottelulla.

Tiedättekö muuten mistä tuo RSS lisä tuohon Panthers nimeen tulee ja miksi? Syyllinen on täällä, mutta mikä on näiden kolmen kirjaimen historia?

….

Kello 22.37

Pyhäpäivä takana ja sille hieno päätös Riihimäellä.

Riihimäen seudun salibandykausi sai historiallisen avauksen, kun Riihimäen RSS Panthers ja Lopen LFT Läysä kohtasivat samassa sarjassa runkosarjan avausottelussa. Ja historiaa tehtiin myös katselijamäärässä, kun kauden avausta Cocks Areenalla seurasi 743 salibandyn ystävää. Tunnelma sen ja paikallistrillerin mukainen.

LFT Läysä lopulta yhdellä maalilla parempi ja saas nähdä millainen matsi sitten Läysän kotiottelusta Lastikassa tuleekaan?

Peliä seurasi myös Riihimäen kaupunginjohtaja Jouni Eho joka palkitsi kotijoukkueen nälkäisimpämä pelaajana kovalla sykkeellä pelanneen Toivo Pekosen!

Iso kiitos upeasta tapahtumasta ja pelistä RSS Panthers! Nostitte riman korkealle! Lupaamme tehdä Lopella parhaamme LFT Läysän kanssa, että seuraavasta kohtaamisesta tulee sitten vieläkin isompi! Tästä taitaa tulla myös historian kausi!