Tiedämmekö todella ketä kaikkia ja millä motiivein rajan yli Venäjältä maahamme tulee?
Tämä kysymys on ollut mielessäni pitkään. Ainakin koko Putinin Venäjän hyökkäyssodan ajan, mutta jo monia kertoja ennen sitäkin aina vuoden 2014 Ukrainan tapahtumien jälkeen. Itseasiassa ensimmäisenä poliitikkona nostin aikanaan venäläisten maakaupat esille eduskunnan kyselytunnilla helmikuussa 2009. Silloin oli pelonlietsoja ja russofobikko.

Twitterissä mm. pyydettiin irroittamaan tällaisia merkkejä taloista ja muista kohteista.
Nyt uutiset kertoivat Tilastokeskuksen tietoihin perustuen, että maahamme on tullut ennätysmäärä venäläisiä. Itseasiassa maahanmuutto Venäjältä on ollut nyt suurempaa kuin Neuvostoliiton hajotessa. Yksin viime vuonna – samana vuonna, kun Venäjä kävi ja käy edelleen hyökkäyssotaa Ukrainaa vastaan- maasta kirjattiin suomeen 6003 muuttoa.
Tilastokeskuksen mukaan määrä on selvästi suurin 30 vuoteen.
Tilastokeskus kertoi tiedotteessaan, että ”Neuvostoliiton hajoamisen jälkeisinä vuosina 1992–1995 Venäjältä muuttoja oli noin 1 700–2 600 vuodessa, minkä jälkeen Venäjältä muutto on pysynyt alle 3 100 muuton vuoteen 2021 asti. Vuonna 1990 Neuvostoliitosta tehtiin muuttoja Suomeen 1 958 ja vuonna 1991 puolestaan 5 515”.
Lisäksi viime vuonna Suomen kansalaisuus myönnettiin 2062 venäläiselle. Venäläisille myönnettyjen Suomen kansalaisuuksien määrä kasvoi siis rajusti ollen vajaat 80 prosenttia edellisvuonna enemmän.
Kysymys on tuo minkä otsikkoonkin kirjoitin ja millä tämän blogini aloitin. Tiedämmekö todella näiden kaikkien tulijoiden taustat ja tarkoitusperät? Esitinkin twitterissä jo, että jokaisen tulijan taustat olisi syytä selvittää huolella suojelupoliisin toimesta. Ukrainassa ’tavalliset venäläiset’ toimivat tavallaan ennen sotaa.
Viime syksynä maamme rajoitti merkittävästi venäläisten maahantuloa. Maahantulorajoitukset astuivat voimaan 30. syyskuuta 2022. Silloin tehdyt rajoitukset perustuivat Schengenin rajasäännöstön 6 artiklan 1 kohdan e alakohtaan. Sen mukaan kolmannen maan kansalaisen maahantulo edellyttää, että hänen ei katsota voivan vaarantaa minkään jäsenvaltion yleistä järjestystä, sisäistä turvallisuutta, kansanterveyttä tai minkään jäsenvaltion kansainvälisiä suhteita. Nyt kysymys kuuluu, että miten tämä on varmistettu esimerkiksi kaikkien viime vuonna maahamme tulleiden venäläisten osalta?
Periaatepäätöksellä siis pääministeri Sanna Marinin hallitus lopulta – kova julkisen paineen edessä – pyrki lopettamaan turismi ja siihen liittyvä kauttakulku kokonaan. Viisumihakemusten vastaanottoa rajoitettiin voimakkaasti. Periaatepäätöksen perusteella ei kuitenkaan estetty matkustusta, joka on humanitaarisista syistä, kansallisen edun tai kansainvälisten velvoitteiden vuoksi tarpeen.
Valitettavasti itse olen tästä kehityksestä nyt huolissani? Onko jokaisen venäläisen taustat selvitetty Suojelupoliisin toimesta huolellisesti?
Netistä muuten löytyi lukuisia kuvia miten ”ihan tavalliset venäläiset” merkkasivat pientä korvausta vastaan maaleja Ukrainassa ennen maansa täysimittaista hyökkäystä. Niin ne ”ihan tavalliset venäläiset” toimivat.
Itselläni olisi siis valmius edelleen tiukentaa itärajamme tilannetta. Totta kai aidot turvapaikan haut vainotulle oppositiolle tai medianedustajille tulee varmistaa. Mutta vaikea uskoa, että tämä ennätyssuuri virta nyt olisi kaikki tällaisen uhan alla?
Ja näyttää päivä päivältä selvemmältä, että ratkaisuja pitäisi nyt uskaltaa hakea myös venäläisiltä takavarikoiden oligarkkiomaisuuden osalta ja muunkin venäläisomaisuuden osalta. Helsinki Areena – Hartwall Areena – eniten julkisuutta saaneena, mutta on niitä muitakin Långvik jne ja sitten erilaiset huvilat ampuma-alueen läheisyydessä esimerkiksi Hangossa, Porvoossa sijaitsevat talot jne. Nyt ratkaisut pitää vain tehdä.
Ja en kyllä tänäänkään ymmärrä miten tämä Venäjän Ahvenmaan konsulaatti saa jatkaa toimintaansa? Sillä tänään saimme mm. lukea uutisista, että ”Venäjä karkottaa viisi ruotsalaista diplomaattia ja sulkee Ruotsin Pietarin konsulaatin”.