FIS:n päätös ainoa oikea – Venäläisille oikeaa urheiluseuraa ovat nyt iranilaiset ja pohjoiskorealaiset

Blogi, keskiviikkona 22.10.2025
[cresta-social-share]

Kansainvälinen hiihtoliitto teki eilen tärkeän ja odotetun päätöksen. FIS päätti ettei venäläisillä ja valkovenäläisillä hiihtolajien urheilijoilla ole edelleenkään asiaa kansainvälisiin kisoihin. Tämä päätös koskee nyt alkavaa hiihdon maailman cupia, mutta myös tulevan talven Italian Milano-Cortinan olympialaisiakin. Venäläiset suljettiin ulos kansainvälisistä kilpailuista maaliskuussa 2022 maan hyökättyä laittomasti Ukrainaan.

FIS:n päätös oli ainoa oikea ja korjasi oikealla tavalla aiemmin kansainvälisen olympiakomitean KOK:n syyskuussa tekemää päätöstä, että venäläiset ja valkovenäläiset saisivat osallistua olympialaisiin ns. neutraaleina urheilijoina. Lopullinen päätös osallistumisoikeudesta kuuluu kuitenkin kunkin lajin lajiliitolle ja nyt FIS näytti hienolla tavalla esimerkkiä siitä huolimatta, että FIS:n puheenjohtaja Johan Eliasch onkin puhunut jo pitkään venäläisurheilijoiden paluun puolesta.

On aivan oikein, että hyökkäyssotaa käyvän Venäjän puolustusvoimien kapteeniksi nimetty Aleksandr Bolšunov ei kansainvälisissä kisoissa pääse kilpailemaan. Bolšunov on lisäksi osallistunut Venäjällä mm. Krimin valloituksen muistojuhlaan jne. Tai Veronika Stepanova, jonka suhde diktaattori Vladimir Putiniin näyttää olevan erityisen läheinen. Viimeksi ruotsalaisessa Expressenissä eilen 21.10.2025 Stepanova totesi, että ”Vladimir Putin on presidenttini ja maani on aina oikeassa.” Oikeaa seuraa heille on talven kisoissa iranilaiset ja pohjoiskorealaiset.

Myös IBU eli kansainvälinen ampumahiihtoliitto on jo linjannut, että venäläiset ja valkovenäläiset eivät voi osallistua ampumahiihtokisoihin edes ns. neutraaleina urheilijoina. Myös kansainvälinen kelkkailuliitto päätyi samaan suoraselkäiseen ratkaisuun.

Sen sijaan taitoluisteluliitto antaa venäläisten kisata. Julkisuudessa on kerrottu, että ainakin Viktoriia Safonova, Petr Gumennik ja Adeliia Petrosian nähtäisiin tulevissa olympialaisissa? Toivottavasti ei ja toivottavasti Italia voi tässä vielä toimia myös viisumeiden ja muiden eston kautta.

Sen sijaan kansanvälisen paralympiakomitean päätös päästää venäläiset ja valkovenäläiset omiin kisoihinsa maiden lippujen ja värien alla on tyrmistyttävä. Toivottavasti sielläkin lajiliitot tekevät nyt omat kielteiset päätöksensä ja antavat näidenkin kisata siellä, missä heidän kuuluu kisata.

Ja kyllä pettynyt ja surullinen olin myös hiihtolegendamme Juha Miedonkin kannanottoihin ja tukeen venäläisille. Nyt lipsuu Mietaalla pahemman kerran.

….

Eilen illalla siis hieno ensi-ilta Sisu2:selle. Siitä jo eilen kirjoitinkin myöhään illalla tänne, mutta eilen myös kävin katsastamassa Helsinki Messukeskuksessa Helsinki International Horse Show:n suunnitelmia ja valmisteluja. HIHS:ssä on vuosikymmenten aikana nähnyt monenlaista kehitystä ja se on näiden vuosien aikana kasvanut yhdeksi maamme merkittävimmistä urheilutapahtumista! Nyt HIHS palaa juurilleen ja viettää samalla 40-vuotissynttäreitään helmikuussa Helsingin Messukeskuksessa.

Valtteri Gundersby ja Tom Gordin esittelivät upeita suunnitelmiaan tulevien kilpailujen toteutukseen ja luvassa on entistä elämyksellisempi tapahtuma, jossa yhdistyvät huippu-urheilu, esteettisyys ja yleisön viihtyvyys. Messukeskuksen modernit tilat tarjoavat erinomaiset puitteet niin kilpailijoille kuin katsojillekin, ja helmikuussa pääsemme jälleen kokemaan kansainvälisen ratsastusurheilun sykettä aivan Helsingin sydämessä.

Kansainvälisen kisa-areenan katsomot vetävät 5000 katsojaa ja kaikki paikat ovat A-katsomo tai premium-katsomo tasoa. Tosin lipun hinnat tästä riippumatta laskivat. Oikein! Ja hienoa on myös se, että Messukeskukseen mahtuu myös valtava HorseShow -messutapahtuma, suuri kansallinen kisa- ja tapahtuma-areena ja oma areenansa myös keppareille. Ja tämä kokonaisuus on tarjolla omalla edullisella lipulla, jos ei halua itse kisalippua hankkia. Varsinaisella HIHS-lipulla sitten toki kaikkia alueet käytössä ja nähtävänä isosta lämpästä kisoihin ja messuihin asti.

Odotan innolla, että pääsemme näkemään nämä suunnitelmat toteutuneina – Horse Show 2026 tulee olemaan jotain aivan erityistä!

Nyt kello 10.01 ja uusi päivä jo hyvän matkan ravannut eteenpäin.

Kello 22.43 ja työpäivä paketissa. Tänäänkin tuhti päivä ja siihen mahtui kokouksia ja myös hyvä täysistunto talousasioiden parissa. Huomenna jatketaan.