Hyvää Eurooppa päivää!
Hyvää Timon nimipäivää. Totta kai sitäkin.
Tänään Dallasissa vielä viimeisiä tapaamisia ja vierailu John F. Kennedy Memorial Plazalla ja The Sixth Floor Museumissa. Kuudennen kerroksen museo on pyhitetty Yhdysvaltain presidentin John F. Kennedyn muistolle ja se sijaitsee entisen koulukirjavaraston kuudennessa kerroksessa, mistä Lee Harvey Oswald ampui kuolettavat laukaukset John F. Kennedyn salamurhassa.
The Sixth Floor Museum esittelee John F. Kennedyn poliittista uraa, mutta myös hänen viimeisen päivän tapahtumiaan. Museossa on myös lavastettuna pahvilaatikko, missä Oswald oli odottanut kiväärinsä kanssa presidenttiparia.
Jos nyt Eurooppa päivää täällä Yhdysvalloissa vietämme, niin väistämättä mielessä on myös meidän kahden väliset suhteet. Toivottavasti ne kestävät tämänkin ajan ja myös tulevan. Ja on joka tapauksessa selvää, että meidän tulee Eurooppana ottaa isompi vastuu tulevaisuudessa myös omasta turvallisuudestamme. Ja sen myös teemme.
Tänään vielä täällä Dallasissa vierailulla Nokialla ja huomenna sitten jo kotimaassa.
….
Kello 15.31 Dallasin aikaa ja nyt jo kentällä. Viimeiset tapaamiset ja vierailut nyt tältä
matkalta takana. Lopuksi hyvä visiitti Nokialla ja sitä ennen Texasin keskuspankissa.
Antoisa työmatka takana ja nyt pitkä paluulento sinivalkoisin siivin edessä.