Alexander Stubb johtaa Ylen mittauksessa kärjessä peräti 27 prosentin kannatuksella

Blogi, perjantaina 26.01.2024

Yleisradio julkaisi pitkän odottelun jälkeen sitten eilen tuoreimman gallupinsa. Osa jo rakenteli salaliittoteorioita, että Yle ei halua gallupia sen tulosten takia julkaista. Kaikkea kanssa. Ehkä heillä perusteena oli se, että halusivat ensin oman yksilötenttien kierroksen saada päätökseen ja toisaalta myös se, että eilen illalla oli Ylen oma iso vaalitentti ja sinne tämä gallup toi hyvää lisävärinää.

Vaalipäivään mentäessä Alexander Stubb pitää selvällä johdolla kärkipaikkaa Ylen tuoreessa presidenttikyselyssä. Stubbia kannattaa nyt peräti 27 prosenttia presidentinvaalien ensimmäisellä kierroksella. Stubbin johto on peräti 4%-yksikköä eli selvästi yli ns. virhemarginaalin. Stubbin asemaa siis kakkoskierrokselle voisi tässä valossa pitää hyvänä, mutta ei suinkaan varmana. Siksi nyt kaikki äänet tulevana sunnuntaina tarvitaan, että kakkoskierrokselle saamme varmasti keskustaoikeistolaisen ehdokkaan. Kakkospaikasta näyttää nyt kisaavan aivan loppuun asti vihreiden Pekka Haavisto ja perussuomalaisten Jussi Halla-aho. Haaviston kannatus oli eilisessä gallupissa 23 prosenttia ja Halla-ahon 18 prosenttia. Halla-ahon kannatus nousi joulukuun 10 prosentista siis nyt peräti 8%-yksikköä. Samalla Halla-aho ohitti keskustan Olli Rehnin ja otti ns. haastajan paikan itselleen.

Rehnin kanssa oli Ylen Gallupissa 14 prosenttia ja takana sitten vasemmistoehdokkaista kärkipaikan ottanut Li Andersson (vas.) 7 prosentin kannatuksella ja SDP:n Jutta Urpilainen 5 prosentin kannatuksella.

Nyt onkin mielenkiintoinen nähdä mitä tapahtuu kärkikolmikon takana. Sieltä ei kuitenkaan enää kakkoskierrokselle näytä olevan mahdollisuuksia nousta, kuin jätti-ihmeellä ja tämä voi saada aikaan sen, että osa päätyykin lopulta äänestämään jo ensimmäisellä kierroksella jotakuta kärkikahinassa mukana olevista?

Mielenkiintoiseksi menee!

Taloustutkimuksen Ylelle tekemä kysely toteutettiin 17.–23. tammikuuta.

Tänään illalla vielä vaalien loppukiriä ja olemme pääministeri Petteri Orpon kanssa Hämeenlinnan Stubbilassa iltavuoron presidenttikahveilla.

 

 

 

 

 

Kommentit