Reilumpi YEL?
Yes, kiitos.
Yrittäjän eläkelain, eli ns. YEL:in, uudistus saatiin nyt meille eduskuntaan käsittelyyn. Pääministeri Sanna Marinin (sd) hallituksen tekemä edellinen YEL-uudistus epäonnistui täydellisesti ja monet yrittäjät ajautuivat sen myötä syviin vaikeuksiin, monet lopettivat ja osa ajautui lähes konkurssiin. Monet yrittäjät joutuivat maksamaan YEL-maksuja sellaisistakin tuloista, joita ei ole olemassakaan. Hullua.
Meille yrittäjyys ja suomalaiset yritykset on hyvinvointiyhteiskunnan perustusta, sillä yrityksiin ne työpaikat syntyvät ja työpaikoista ne verotulot tulevat. Ja näillä verotuloilla sitten kustannetaan meidän koulutus ja myös vanhustenhoito ja koko sote-järjestelmämme.
SDP:n ja keskustan luoma malli oli siis kohtuuton ja siksi me halusimme sen korjata. Meidän ns. valinnanvapausmalli korjaa nyt ongelmat ja maksut laskevat nykymalliin verrattuna jopa 40% yrittäjistä. Oleellista tässä on se, että yrittäjä saa jatkossa valita, perustaako eläkemaksunsa työtuloarvioon vai todellisiin ansiotuloihin. Monen pienituloisen ja yksinyrittäjän vaikea tilanne helpottuu, kun eläkemaksut kohtuullistuvat. Aivan liian moni on siis joutunut maksamaan YEL-maksuja tuloista, joita ei ole olemassakaan.
Parannamme myös joustoja ja mahdollistamme eläkevakuutuksen tauottamisen pidemmän sairastumisen tai vanhempainvapaan ajaksi. Me haluamme jatkaa yrittäjien eläkejärjestelmän parantamista myös seuraavalla hallituskaudella. Haluamme tuoda kaikki yrittäjät tulorekisterin sekä positiivisen luottotietorekisterin piiriin ja tehdä tulojen seurannasta kaikille mahdollisimman reaaliaikaista. Ei viivettä, sama, reilu systeemi kaikille.
Haluamme myös ratkaista YEL-järjestelmän ikiaikaisen ongelman, rahaston puutteen. Kun yrittäjien eläkemaksuja ei ole rahastoitu, joudutaan eläkkeitä maksamaan isoilta osin myös valtion kassasta. Yrittäjien eläkerahaston perustamisesta on päätetty tehdä kattava selvitys jo tällä kaudella ja toimeen pitää tarttua jo seuraavan hallituksen. Tämä on paitsi iso yrittäjäteko, myös vastuullista taloudenpitoa.
YEL on vakuutus, jota jokainen yrittäjä maksaa itselleen vanhuuden, sairauden ja esimerkiksi perhevapaan varalle. Järjestelmän on oltava reilu ja turvattava hyvä vanhuus. Kokoomuksen tekemä YEL-uudistus on iso askel eteenpäin. Työtä on kuitenkin jatkettava.
Sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasen (kok) eilen esittelemän uusi YEL-mallin mukaan yrittäjä voi siis jatkossa valita työtulonsa perusteeksi eläkelaitoksen tekemän kokonaisarvion (nykyinen malli) tai yritystoiminnan ansiotulon. Yrittäjän tulisi sitoutua työtuloperusteensa valintaan kolmeksi vuodeksi. Siirtymäajan jälkeen työtulon olisi jatkossa kuitenkin oltava kokonaisarvioon perustuvassa työtulossa vähintään 50 prosenttia yrittäjän ansiotulosta.
Sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen totesikin eilen, että ”YEL-uudistus on parannus monille yrittäjille. Maksut alenevat verrattuna nykymalliin uraan jopa 40 prosentilla yrittäjistä, kun eläkemaksut voivat perustua ansiotuloihin, jos yrittäjä itse niin valitsee. Yrittäjä voisi halutessaan valita myös nykymallin, jos sen kokee hyväksi. Annamme nyt mahdollisuuden valita”.
”Vahvistamme uudistuksella yrittäjyyden edellytyksiä. Uudistus tuo monia kaivattuja parannuksia yrittäjien eläkejärjestelmään. Jouston mahdollisuuksia tulee lisää, esimerkiksi vanhempainvapaan ajaksi. Tätä ovat toivoneet erityisesti naisyrittäjät. Vuodet eivät ole veljiä keskenään ja tämä huomioidaan nyt yrittäjien eläkemaksujen määräytymisessä”.
Ansiotuloon perustuvassa työtulossa tason olisi oltava vähintään nykyisen YEL-vakuuttamisvelvollisuuden alarajan verran, joka on 9 423,09 euroa vuodessa vuoden 2026 tasossa. Eläkelaitos tarkistaisi työtulon ansiotulon osalta vuosittain, jotta työtulot vastaisivat nykyistä paremmin lain edellyttämää tasoa myös yritystoiminnan jatkuessa. Vakuuttamisvelvollisuus arvioitaisiin jatkossakin eläkelaitoksen tekemän kokonaisarvion perusteella.
Yrittäjän ansiotulona käytettäisiin ensisijaisesti tulorekisteriin ilmoitettua yritystoiminnan ansiotuloa ja toissijaisesti viimeksi vahvistetun verotuksen ansiotulotietoa. Ansiotulosta poissuljetaan ansiotulo-osingot.
Lisäksi yrittäjän eläkelaista poistettaisiin aloittavan yrittäjän alennusta koskeva säännös, jonka vuoksi lisätyöeläkevakuutusmaksuun ja pienennettyyn työeläkevakuutusmaksuun ehdotetaan parannuksia ja mahdollisuutta myös aloittaville yrittäjille.
Yrittäjän eläkelakiin ehdotetaan myös muita muutoksia toimeenpanon sujuvoittamiseksi. Eläketurvakeskukselle ehdotetaan velvollisuutta kuulla keskeisimpiä yrittäjäjärjestöjä työtulon määrittämisessä tarvittavan tietopohjan kehittämisen yhteydessä.
Esitykseen tehtiin vielä joitakin muutoksia lausuntokierroksella saadun palautteen perusteella. Esityksestä muutettiin yrittäjän ansiotulon määritelmää koskemaan myös yrittäjälle tulorekisteristä saatavaa ansiotuloa siltä osin, kuin se on mahdollista.
Partanen totesikin, että ”Haluamme tehdä yrittäjän ansiotulojen seurannasta niin reaaliaikaista kuin tällä hetkellä on mahdollista ja siksi päivitimme esitystä. Hallitus sopi kehysriihessä myös jatkovalmistelusta liittyen tulorekisterin sekä positiivisen luottorekisterin käyttöönotosta kaikille yrittäjille. Reaaliaikainen tuloseuranta on mahdollista tulorekisterin kautta. Tässä yrittäjät pitää tuoda samalle viivalle palkansaajien kanssa jo lähivuosina”.
Vaikka aloittavan yrittäjän alennus lopetetaan, jo myönnetty alennus jatkuisi ennallaan ilman erillistä ilmoitusta. Jos yrittäjällä on voimassa mainittu alennus, hän ei voisi valita ansiotuloon perustuvaa työtuloperustetta, vaan hänen työtulonsa katsottaisiin kokonaisarvion mukaan määritetyksi. Yrittäjä voisi eläkelaitokselle ilmoittamalla luopua hänelle myönnetystä alennuksesta, jolloin hän voisi myös valita uuden lain mukaisen ansiotuloon perustuvan työtulon.
Lisäksi esityksen voimaantuloa muutettiin muutamalla kuukaudella eteenpäin lausuntopalautteen ja sen johdosta esitykseen tehtyjen muutosten perusteella.
Ehdotettujen muutosten tarkoitus on tukea yrittäjyyttä ja siten myös talouskasvua. Muutoksilla tavoitellaan erityisesti pienituloisten yrittäjien eläkemaksujen kohtuullistamista sekä yrittäjän valinnanvapauden laajentamista. Tavoitteena on tuoda yrittäjien eläketurvan ja työeläkemaksun määräytymisen osaksi yrittäjän ansiotulo hallitusti ja kustannustehokkaalla tavalla.
Arvion mukaan vuoden 2033 tasossa, nykymalliin verrattuna, maksut laskevat lähes 40 prosentilla, pysyvät ennallaan vajaalla 50 prosentilla ja nousevat vajaalla 20 prosentilla yrittäjistä. Maksujen nousu olisi suurinta yrittäjillä, joiden kokonaisarvion mukainen työtulo on nykyisin matala suhteessa veronalaiseen ansiotuloon.
YEL:n valtionosuus kasvaisi arvion mukaan lyhyellä aikavälillä noin sadalla miljoonalla eurolla vuosittain. Pitkällä aikavälillä YEL:n valtionosuus pienenisi uudistuksen seurauksena.
Ehdotetut lait tulisivat voimaan 1.4.2028. Yrittäjän työtulon määrittämistä koskeva säännös tulisi kuitenkin voimaan jo 1.1.2028 ja sitä sovellettaisiin työtuloon 1.4.2028 alkaen.
Suomi tarvitsee kasvavia, pärjääviä yrityksiä!
Kello 8.03 ja jo pari tuntia kotikonttorissa töitä. Kohta eduskunnassa ensimmäiset kokoukset. Mukavaa perjantaita siis kaikille.