Kesän iso tapahtumaviikonloppu käynnissä.
Ja sitä eletään nyt vauhdilla, vauhdikkaasti ja isosti. Ja mikä hienointa tätä isoa viikonloppua hellii jälleen tuttuun tapaan myös kesäinen sää ja aurinko.
Hämeen Vuoden kylä on Topeno-Ourajoki
Tämän päivän hieno ja juhlava hetki koettiin Topenolla, kun Hämeen Vuoden kylä julkistettiin. Hämäläiseksi vuoden kyläksi valittiin tänä vuonna Lopen Topeno ja Ourajoki ja voisi sanoa, että syystä ja monestakin syystä. Topeno on kuvankaunis ja vireä kylä Länsi-Lopella kantatie 54:n vieressä. Hyvä sijainti ja pitkä historia ovat tehneetkin paikasta varsin elinvoimaisen kylän ja toki tähän on vaikuttanut lukuisat kylän omatkin toimet ja päättäväisyys. Kylällä toimii aktiivinen ja toimiva kyläyhdistys ja myös myös Topenon Maamiesseura oman kylätalonsa kanssa. Kaksi vahvaa toimijaa on näkynyt monessa, mutta myös se, että kylältä on löytynyt myös vahvaa halua panostaa yrittäjyyteen, asumiseen ja elinkeinopolitiikkaankin. Yksi vahva tekijä on vuosien ajan ollut kylän perinteikkääseen Mikkolan kauppiassukuun kuuluva Jarkko Mikkola. Jarkko on kehittänyt päättäväisesti Topenon kiinteistöjä ja näin tyhjäksi jäänyt saha ja tyhjäksi jäänyt Säästöpankin talokaan eivät jääneet tyhjiksi vaan Jarkon johdolla niihin luotiin uutta toimintaa asuntoja, liiketilaa ja toimintaa. Olenkin usein leikkisästi kuvannut Jarkkoa Topenon kiinteistömoguliksi ja hänen panoksensa elävään kylään onkin ollut mittava. Asuntoja kun on saneerattu ja tehty, niin asukkaita on löytänyt. Nytkin yksi nuoripari pienen vauvansa kanssa löysi ensikotinsa Topenolta ja nimenomaan Jarkon ansiosta. Jarkolle siis iso hatunnosto. Ja hieno on ollut myös kylän aktiivien Jarkon, Tarun ja Siivosen Erkin ja kumppaneiden tekemä kylän tonttimarkkinointikin. Nyt on kartoitettu kylän tontit ja hienoja rakennuspaikkoja on tarjolla. Ja yleensä, kun joku talo on tyhjenemässä niin kylällä tempaistaan ja markkinoidaan niin, että talot eivät tyhjilleen jää. Näin se elinvoima säilyy ja kasvaakin.
No sitten tietenkin isot tekijät ovat Syrjälän Marjatila aivan kyläkeskustassa oman Riihi Kahvilansa kanssa ja kantatie 54:n varren Koski Cafe Mylly. Hattua siis saamme nostaa myös yrittäjille Taru ja Sami Syrjälälle ja Mirva ja
Marko Leinosille. Kaksi aivan ainutlaatuista kesäpaikkaa täynnä elämää ja kauppaa. En edes osaa arvata kuinka paljon näissä paikoissa väkeä kesäkaudella poikkeaa, mutta uskoisin, että KoskiCafe Myllyn kohdalla puhutaan muutamista kymmenistätuhannista asikkaista? Ja paljon käy myös marjatilalla ja totta kai sieltä sitä liikevaihtoa ja elämää syntyy myös kotimaisen marjan myynnistä kauppaketjuille. Kiitos siis tekijöille!
Ja totta kai isossa roolissa on tämä kylän aktiivinen väki, joka teki hetki sitten upean kyläkirjan, julkaisee nyt Tarun ja Huhdan Pirjon johdolla omaa kylälehteä ja pyörittävät suosittua kylätaloa juhlapaikkana. Ja näissä toimissa on aina mukana laajasti kylän väkeä eri taloista. Ja hienosti on Topeno ollut mukana myös meidän yhteisissä Lopen Loppiaisen Tulissakin. Kylän raitti on valaistu aina aidoin jäälyhdyin loppiaisena ja aattoiltana vielä kyläläisten toimesta kylän halkova maalaistie. Hienoa yhteisöllisyyttä.
En tiedä mistä tuo Topeno -nimi tulee? Mutta huipulla se alkaa ja huippu tämä kylä onkin!
Onnea vielä kerran Hämeen Vuoden kylälle!
Tänään Topenolla vietettiin myös yhtä kylän isoa omaa kesätapahtumaa, kun Syrjälän Marjatilan Taru ja Sami olivat kutsuneet väkeä tilan Konepäiville. Syrjälän Marjatilan Konepäivästä onkin kasvanut yksi kotikunnan kesän isoista tapahtumista ja täytyy sanoa, että sitä se oli tänäänkin. Hieno kesätapahtuma missä on paljon nähtävää ja koettavaa, mutta myös ostettavaa ja herkuteltavaa ja kotiin vietävääkin. Kiitos tästäkin.
Ja onnea myös Syrjälän Marjatilan isäntätilalle Suutarin tilalle pitkästä 300-vuotisesta elosta. Ja se elo jatkuu. Hyvä niin.
Päivällä ehdin itse myös kannustamaan ulkosalibandykentälle Ulkosäbä 3vs3 -turnaukseen joukkueita. Riitta Joutsin johdolla rakentui jälleen hieno salibandyturnaus Lopen ulkokentälle ja täytyy sanoa, että kovia oli kaikki joukkueet. Hieno tunnelma ja upeasti tehty turnaus. Kiitos Iitu ja Lopen Laakan ja Lopen LFT:n tekijät!
Nyt kesäpäivä illassa ja arvatkaapa mitä?
Heinonen vetää tanssikengät jalkaan ja lähtee Riutan Lavalle. Hieno perinteikäs lähilavamme on nyt peruskorjattu ja viritetty uuteen eloon. Tänään lavalla Hurma, mutta myös hyvän ystäväni Jarno Hatakan ja Toni Tuomisen The Solivers.
Laitetaan siis jalalla koreasti.








