Iltalehden aamuinen otsikko 14.12.2021 pysäytti:
Näin kamalia tilastoja lasten hädästä ei ole nähty
Uutisessa kerrottiin kuinka nimenomaan lasten ja nuorten pääsy psykiatriseen hoitoon on heikentynyt ennätyksellisen paljon. Meille kokoomuksessa tämä ei tullut yllätyksenä. Olemmehan vaatineet jo viime vaalien alta lähtien, että
maassamme tulisi ottaa käyttöön nuorten terapiatakuu. Se varmistaisi lapsille ja nuorille pääsyn mielenterveyspalveluiden piiriin ja estäisi tämänkaltaista tilannetta, mikä nyt nykyisen pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen aikana maahamme on syntynyt. Voi hyvin sanoa, että Marinin hallituksen ja terveys- ja perheministeri Krista Kiurun (sd.) vallassa oloaikana tilanne on kriisiytynyt. Iltalehden sanoin tilanne on siis ”heikentynyt ennätyksellisen paljon”.
Hoitotakuu on pettänyt ja lapset ja nuoret ovat jääneet ilman kiireellisesti tarvitsemaansa hoitoa. Ja lehden mukaan ”todellinen tilanne on virallista tietoa pahempi”.
Ennätysmäärä lapsia ja nuoria ei ole päässyt psykiatrille laissa säädetyssä enimmäisajassa.
Toimittaja Hanna Gråsten-Lahtinen paljastaa jutussaan, että ”Pahimmillaan elokuussa 769 lasta ja nuorta – eli jopa 30 prosenttia psykiatrille ohjatuista – joutui odottamaan yli kolme kuukautta psykiatrille pääsyä. Tämä on enemmän kuin koskaan aiemmin THL:n tiedonkeruuhistoriassa.”
Hoitojonot ovat olleet pahimmillaan jopa 10 kuukautta lain edellyttämän 3 kuukauden sijaan. Järjestelmä on siis pettänyt. Ja yhteiskunta on pettänyt lapsensa ja nuorensa. Hyvinvointiyhteiskunta ei ole toiminut. IL:n julkaisemat tilastot kertovat, että osa lapsista ja nuorista on joutunut odottamaan tarvitsemaansa hoitoa vuosia. Ei sen jälkeen kannata enää ihmetellä miksi nuoria menetämme ja miksi osa nuorista ei enää näe maassamme edes mitään kiitollisuuden arvoista. Pahimmillaan jopa kaikkea muuta.
Aluehallintoviraston mukaan odotusajat lastenpsykiatriaan olivat keskimäärin 5–6 kuukautta ja nuorisopsykiatriaan noin 9–10 kuukautta. Ja miettikääpä sitä, että esimerkiksi Kuopion kaupunki on määrännyt lääkäreille jopa kiellon kirjoittaa lähetteitä tiettyihin mielenterveyspalveluihin? AVI:n mukaan tällainen päätös on saattanut vaarantaa potilasturvallisuuden. Ja itse totean, että se on vaarantanut vähintäänkin lasten ja nuorten tulevaisuuden. Hoitotakuuylityksiä on tutkittavana eri puolilla maata. Ja lehdessä kerrottiin, että hoitotakuuta myös kierretään ja ns. piilojonot ovat vielä julkitulleita pidempiä?
Ongelmien taustalla on nimenomaan lähetemäärien voimakas kasvu sekä erityisesti lääkäripula. Näihin ei ole nykyinen hallitus vastannut eikä puuttunut. Maamme tarvitsee pikaisesti lisää psykiatreja ja nuorten mielenterveyspalveluihin keskittyviä sote-alan ammattilaisia. On vastuutonta katsella tätä pahenevaa ja kriisiytyvää tilannetta sivusta.
ILTALEHTI tiivisti tilanteen neljän ranskalaisen viivan taakse. Lainaan ne IL:n 14.12.2021 jutusta tähän:
Tämä on tilanne hoitoon pääsyssä
– 31 prosenttia lähetteen saaneista lapsista odotti lastenpsykiatrille pääsyä yli kolme kuukautta sairaanhoitopiireissä lokakuun lopussa 2021.
– Erikoissairaanhoitoa tarjoavissa terveyskeskusyksiköissä tilanne on vielä synkempi. Yli puolet lastenpsykiatriaan lähetteen saaneista ei päässyt hoitoon kolmessa kuukaudessa elo- ja syyskuussa 2021. Lokakuussa osuus oli 40 prosenttia.
– Nuorisopsykiatriaan pääsy vaikeutui erityisen paljon kesällä 2021. Elokuun lopussa 24 prosenttia lähetteen saaneista ei päässyt nuorisopsykiatriaan kolmessa kuukaudessa. Lokakuussa osuus oli 10 prosenttia.
– Terveyskeskusyksiköissä jopa 72 prosenttia lähetteen saaneista nuorista ei päässyt hoitotakuuajassa nuorisopsykiatrille elokuun lopussa 2021. Lokakuun lopussa osuus oli 55 prosenttia.
Ja toisessa infolaatikossa oli kovaa faktaa lisää:
Tämä on tilanne hoidon arviointiin pääsyssä
– Lasten ja nuorten (alle 23-vuotiaat) hoidon tarpeen arvioinnin edellyttämät tutkimukset ja erikoislääkärin arviointi on tehtävä kuudessa viikossa lähetteen saapumisesta.
– Heinäkuussa 2021 ennätysmäärä lähetteen saaneita lapsia ja nuoria, eli 190 nuorta, ei päässyt hoidon tarpeen arviointiin lakisääteisessä ajassa.
– Kun tarkastellaan erikseen lasten- ja nuorisopsykiatriaa, selviää, että lähes puolet lähetteen saaneista lapsista joutui odottamaan lastenpsykiatrian hoidontarpeen arviota yli kuusi viikkoa heinäkuussa 2021. Lokakuun lopussa osuus oli 11 prosenttia.
– Synkin tilanne on nuorisopsykiatriassa. Elokuun lopussa 56 prosenttia lähetteen saaneista nuorista odotti hoidon tarpeen arviointia yli kuusi viikkoa, ja lokakuun lopussa kolmannes.
Ja tämän jälkeen vetoan Marinin hallitukseen ja terveysministeri Krista Kiuruun. Tehkää asialla nyt jotain. Pelkät lainkirjaukset ja hoitotakuun tiukennukset eivät nyt tilannetta korjaa, sillä kolmenkaan kuukauden hoitotakuuseen ei sairaanhoitopiirit pysty. Nyt siis tarvitaan lisää lääkäreitä, psykiatreja, hoitajia ja ennen muuta matalan kynnyksen välittämistä.
Vetoankin, että toteuttakaan terapiatakuu ja auttakaa lapsia ja nuoriamme. NYT!
….
Kello 16.50. Eduskunnan budjettikeskusteluiden toinen päivä on ollut vauhdikas. Keskustalta aikamoinen spinnaus tänään ja yritys puhua mediaa sekaisin. No näytti käyvän niin, että vain Kansanuutiset ja Suomenmaa kepun kiepaukset nieli. Muu media näytti lähinnä hymyilevän keskustan Annika Saarikon epätoivolle. No, jokainen tyylillään.
Keskustelut jatkuvat koko viikon ja eduskunta äänestää nyt budjetin muutosehdotuksista. Tällä hetkellä näyttää selvältä, että vasemmistohallitus ei keskustan tuella halua pilkkuakaan talousarvioesityksessään muuttaa ja se tarkoittaa sitä, että Hämeen tiet ja muut hankkeet jäisivät ilman rahoitusta. Mutta ei anneta periksi vaan tehdään vielä kaikki voitava teiden, pääradan ja muiden rahoituksen hyväksi.

