Slava Ukraini 9.5.2023 – Tärkeimmät arvot ovat vapaus ja itsenäisyys

Blogi, tiistaina 09.05.2023

Hyvää Eurooppa-päivää!

Tänään on tärkeä päivä demokratialle, itsenäisyydelle ja vapaudelle! Ja tänään tätä muistamme erityisesti ukrainalaiset mielessä, jotka taistelevat näin kaikkien puolesta. Toukokuun 9. päivä muistetaan tänäänkin ukrainalaisten teoista ja muistetaan jatkossakin.

Venäjä on jo monessa mielessä hävinnyt raukkamaisen sotansa. Maa on jo perunutkin toukokuun 9. päivän juhlallisuuksiaan. Näyttää selvältä, että maalla ei enää ole syytä, aihetta eikä edes mahdollisuuksia juhlistaa omaan aiempaa voitonpäiväänsä. Päivästä on nyt tullut muiden asioiden juhlapäivä ja pian toivottavasti myös Ukrainan Voitonpäivä.

Aamulla, kun kävelin Säätytalolle niin katselin lippuja saloissa. Eniten omia Suomen lippujamme, virastotaloilla myös EU-lippuja ja muutama tunnelmaa alleviivannut sinikeltainen Ukrainan lippu. Kaikki ne liehuivat aurinkoisessa kevät säässä vapauden merkiksi. Ja liehuvat jatkossakin.

Tänään Säätytalolla jatkoimme neuvotteluja puolustushallinnon osalta. Työ etenee hyvin, mutta kyllä tässä vielä tehtävää riittää. Isoja asioita pöydällä, kun ensi kertaa tätä kokonaisuutta kirjoitamme nyt Nato-Suomena.

Niin ja myös hyvää Timon päivää 🙂

Kommentit