Onko vihapuhe sallitumpaa, jos sitä käyttää vasemmistolainen? – IL: ”Vasemmistovaikuttaja vertasi Petteri Orpoa rottaan julkisessa puheessa”

Blogi, keskiviikkona 19.07.2023

Iltalehti 16.7.2023 otsikoi uutisensa näin:

”Vasemmistovaikuttaja vertasi Petteri Orpoa rottaan julkisessa puheessa”

Lehti kertoi Ylen uutisiin nojaten, että vasemmistoliiton puoluehallituksen varajäsen Ville-Pekka Timonen (vas.) vertasi maamme pääministeri Petteri Orpoa (kok.) rottaan puheessaan viime perjantaina Joensuun torilla järjestetyssä mielenosoituksessa. Vasemmistovaikuttajan puheeseen näytti kiinnittäneen huomiota suomalaismediasta vain Iltalehti ja Yleisradio. Mediaa ei tällainen vihapuhe siis näyttänyt laajemmin kiinnostavan eikä yksikään media ainakaan kertonut yrittäneensä saada asiaa kommentoimaan Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersonia?

Itse yritin twitterissä kysyä vasemmistoliiton ja Li Anderssonin kommentteja heidän puoluehallituksessakin vaikuttavan henkilön kommentteihin siinä kuitenkaan onnistumatta. Iso määrä nimimerkkitilejä jostain päin hyökkäsi rajusti puolustamaan tätä vihapuhetta. Tulikin tunne, että onko joku vihapuhe hyväksyttävämpää kuin toinen? Pyhittääkö vasemmistolle tarkoitus keinot?

Vasemmistovaikuttajat ovat aiemmin arvostelleet perussuomalaisia tällaisesta ns. dehumanisoinnista eli toisen ihmisen ihmisyyden kieltämisestä ja nyt pääministerin kimppuun hyökätään heidän joukoista samoin asein?Pääministerin – ja kenen tahansa ihmisen – vertaaminen rottaan tuholaiseläimeen – haittaeläimeen – on vastenmielistä.

Vasemmistoaktiivi vertasi puheessaan Joensuun torilla pääministeri Petteri Orpoa rottaan. Muutamat puhetta somessa julkisesti omalla nimellään puolustaneet, kuten Iikka Kivi piti puhetta huumorina. Perinteinen keino siis kuitata kohua: Läpällä. Saako tällä tavalla siis ihmisistä puhua vitsinä? Perinteinen tapa onkin heittää tällaiset kohut vitsailun piikkiin. Mutta kysyä pitääkin, että pitääkö kaikesta saada vitsailla?

Eilen vasemmistoliitosta esitettyyn rottavertaukseen tarttui sitten myös maamme parlamentin pitkäaikaisin kansanedustaja Ben Zyskowicz. Zyskowiczin ulostulo Iltalehdessä sai aiheen leviämään myös muihin medioihin mm. Etelä-Suomen Sanomiin. Zyskowicz totesi IL:ssä, että ”poliittisen vasemmiston harjoittama vihapuhe tuntuu olevan Suomessa sallitumpaa kuin esimerkiksi oikeiston harjoittama vihapuhe”. Jutussa ”Zyskowiczin mukaan pääministerin vertaaminen rottaan on juuri sellaista dehumanisointia eli epäinhimillistämistä, josta aivan aiheellisesti syytettiin aikanaan perussuomalaisten Juho Mäenpäätä, kun tämä vertasi maahanmuuttajia luonnontieteen vieraslajeihin eduskunnassa pitämässään puheessaan 2019”.

Ben Zyskowiczin ulostulo aiheesta saikin aikaan sen, että vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson (vas.) löydettiin jostain kommentoimaan puolueaktiivinsa puheita. Andersson sai sanottua Iltalehdelle, että ”Minusta tämä ei ollut asiallista kieltä. Sinänsä harmillista, että hän valitsi tällaisen tavan ilmaista itseään”, mutta jatkoi heti perään vähätellen asiaa, että kyseinen vasemmistotoimija ”ei lausunnossaan kuitenkaan kutsunut pääministeriä rotaksi, joten sikäli olen vähän yllättynyt, että tämä on noussut näin isosti julkisuuteen.” Käsittämätöntä. Ja ainakin tuon lehtijutun pohjalta näyttää siltä, että ei tällainen vihapuhe johda puolueessa myöskään minkäänlaisiin toimii ko. puoluehallituksen varajäsentä kohtaan? Hän saanee siis jatkaa puolueaktiivin tehtävissään puolueenjohtoelimissä? Kiitos Anderssonille siitä, että lopulta päivien kyselyjen jälkeen median aiheeseen laajemmin tartuttua suostui aiheeseen kommentoimaan, vaikkakin kovin laimeasti ja vähätellen. Katsotaan miten tämä case Vasemmistoliitossa loppuun käsitellään. Toimivatko, kuten puhuvat, vai painavatko villaisella?

Minua tämän jälkeen pohdituttaakin se, että onko vihapuhe tai epäasiallinen kielenkäyttö kuitenkin jollain tavalla hyväksyttävämpää, jos sitä käyttää omaa ideologiaa ja yhteistä tavoitetta ajava henkilö?

SDP:n Joona Räsänen hyvin kiteytti tämän twitterissä:

Toinen ihminen ei ole rotta tai musta säkki. Mikä siinä on niin vaikeaa käyttäytyä ihmisiksi? Myös kielenkäytön osalta.

Ollaan ihmisiksi.

 

 

 

 

Kommentit