Kirjoitin eilen täällä blogissani siitä, miten muut roistovaltiot Pohjois-Korean johdolla näyttävät pystyvän parempaan Venäjän aseistamisessa ja auttamisessa kuin mihin koko länsi USA:n ja EU:n johdolla pystyy Ukrainan suhteen. Kirjoitukseni nousi esille myös mediassa ja täytyy toivoa, että tämä keskustelu laajenee ja myös sen myötä lännessä herätään laajemminkin tilanteeseen.
Uutistoimisto Bloombergin kertoo, miten Intia on noussut Kiinan jälkeen heti kakkoseksi Venäjän auttajana ja miten länsi on vaikeassa paikassa, kun sanoista pitäisi päästä toimiin torpataksemme kriittisen teknologian virtaa Intiasta ja Intian kautta Venäjälle.
India Is Now Russia’s No. 2 Supplier of Restricted Technology
Bloomberg kirjoittaa uutisessaan, että ”Intia on noussut toiseksi suurimmaksi rajoitettujen kriittisten teknologioiden toimittajaksi Venäjälle”. Yhdysvaltain ja Euroopan viranomaiset ovat yrittäneet tukahduttaa tätä Venäjän sotakoneistoa ruokkivaa vientiä, mutta tuloksetta. Lehden mukaan Intian mm. mikrosirujen, virtapiirien ja erilaisten työstökoneiden, vienti ylitti 60 miljoonaa dollaria huhti- ja toukokuussa, mikä oli noin kaksinkertainen tämän vuoden aikaisempiin kuukausiin verrattuna. Heinäkuussa kyseenalainen vienti nousi jo 95 miljoonaan dollariin . Intian edellä Venäjän hyökkäyssotaa ratkaisevasti tukevassa teknologiaviennissä on enää vain Kiina. Intian viranomaiset ovat olleet hyvin haluttomia reagoimaan tai edes vastaamaan Ukrainan liittolaismaiden lähettiläiden yhteydenottoihin.
Bloomberg kertoo, miten tällaisten kaksikäyttötuotteiden vienti suoraan Venäjälle on kielletty ja miten maa on nyt ryhtynyt ostamaan niitä kolmansista maista – joskus jopa länsimaisten yritysten tytäryhtiöiltä tai välittäjäverkostoilta. Samaan aikaan, kun Yhdysvallat ja Euroopan unioni ovat yrittäneet suitsia tätä kriittisen teknologian virtaa, niin virralle syntyy uusia reittejä. Turkki ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat ovat saaneet rinnalleen mm. Intian, Malesian ja Thaimaan.
Mutta sitten uutisessa tulee se olennaisin:
India’s role in the the shipment of such goods has presented a further challenge because US and EU policymakers want to nurture partnerships with Prime Minister Narendra Modi’s government even as he cultivates ties with Putin.”
Eli Yhdysvallat ja EU haluaa tästäkin huolimatta vaalia yhteyttä Intian pääministeri Narendra Modin hallitukseen, vaikka Intia vahvistaa koko ajan yhteyttään Putiniin ja on samalla myös noussut Venäjän öljyn suurimmaksi ostajaksi. Intiasta siis virtaa teknologian lisäksi Intian sotakassaan myös koko ajan enemmän ja enemmän rahaa.
Joitain toimia on tehty asettamalla mm. intialaisia yrityksiä länsimaiden pakotteiden alaisiksi, mutta näyttää siltä, että omaetu on menee nyt Ukrainan edun edelle?
Ja kysyä pitääkin, että koska tässäkin siirrytään aidosti kirjeistä ja sanoista tekoihin? Bloomberg kertoi, miten jo heinäkuussa Yhdysvaltain apulaisvaltiovarainministeri Wally Adeyemo lähestyi Intiaa varoittaen sitä sanktioriskeistä, joita intialaiset yritykset ja pankit kohtaavat, jotka käyvät kauppaa Venäjän sotilasteollisuuden kanssa. Nyt on lokakuu ja kauppa jatkuu ja myös Venäjän hyökkäyssota.
Näyttääkin siltä, että Kiinan ja myös Intian suhteen sanktiot jäävät vajavaisiksi ja siinä lienee syynä omaetu.
….
Kello 22.13 ja uutta viikkoa kohden. Alkavan viikon työt jo pitivät kiireisenä ja taustoja ja myös mm. tulevien tapaamisia pohjustettu. Mutta onneksi vähän ulkoilemaankin tänään ehdin ja katsomaan myös isän hautaa, mistä vanha kivi nyt viety Loimaalle puhdistettavaksi ja paluukuormassa pitäisi tulla sitten myös Isän uusi kivi. Odotan sitä jo haudalle, mikä tänään näytti tyhjältä.