Lounais-Hämeen seutukunnallinen yrittäjäjuhla järjestettiin nyt jo perinteeksi muodostuneella tavalla Tammelassa. Eerikkilän Urheiluopisto sai jälleen tarjota puitteet alueen yrittäjägaalalle ja täytyy heti alkuun sanoa, että paikka teki sen jälleen tyylillä ja taidolla. Suuri salibandyareena oli muuttunut tyylikkääksi juhlatilaksi ja ruoka ja kaikki tarjoilut olivat viimeisen päälle. Voin siis jälleen kerran suositella Eerikkilää ja tällä kertaa urheilun ja leirien lisäksi myös juhlapaikaksi.

Lounais-Hämeen Vuoden 2026 Vuoden Yrittäjät lavalla. Onnea vielä kaikille ja kiitos arvokkaasta ja tärkeästä työstä. Kuva: Forssan Yrittäjät
Upean juhlan juonsi taidolla Kalle Lahtinen ja myös Forssan Yrittäjien puheenjohtaja Teemu Kajava johdatteli iltaa niin yrittäjien yhteistyökumppaneita esitellen. Toimiva rakenne koko juhlassa ja tunnelma alkuhetkestä lähtien upea. Iso kiitos siis ensin järjestelyistä ja tekemisestä.
Juhlapuhujaksi saimme Lounais-Hämeeseen tällä kertaa kollegani ja ystäväni Sari Multalan. Ympäristöministerimme piti erinomaisen juhlapuheen kertoen niin siitä mitä olemme tällä hallituskaudella tehneet yrittäjien ja yritysten eteen. Tietenkin kärkeen nousivat mm. paikallisen sopimisen mahdollistaminen kaikkiin suomalaisiin yrityksiin, mutta myös yrittäjien eläkemaksujen YEL:n korjaaminen sekä tietenkin luvituksen sujuvoittaminen ja myös työn- ja yrittämisen verotuksen keventäminen. Kuten Sari juhlapuheessaan sanoi niin nyt olemme tehneet valtavan määrän niitä uudistuksia ja myös yrittäjien toivomia asioita, mitkä ovat jääneet parikymmentä vuotta aina syystä tai toisesta tekemättä. Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitukselta ei jäänyt ja Orpon hallitus onkin varmasti monellakin mittarilla ja arvioinnilla tarkasteltuna maamme historian yrittäjämyönteisin hallitus.
Ympäristö- ja energiaministeri Sari Multala kertoi puheessaan värikkäästi ja mielenkiintoisesti myös omasta huippu-urheilijan urastaan ja urheilijan ja yrittäjän urien samankaltaisuuksista. Sari sanoi hyvin, että ei epäonnistumisiakaan saa ja tarvitse pelätä, mutta koskaan ei myöskään pidä jättää tavoittelematta uutta. Voisi hyvin muistuttaa vanhasta toteamuksesta, että jos tyytyy niin silloin hyytyy.
Lämmin kiitos ministerillemme erinomaisesta puheesta ja myös siitä, että hän tuli juhlimaan lounaishämäläistä yrittäjyyttä kanssamme.
Arvostan.
Lounais-Hämeen yrittäjäyhdistysten yhteinen seutukunnallinen yrittäjäjuhla huipentui hienoon hetkeen lavalla, kun jokaisen kunnan yrittäjäyhdistyksen puheenjohtaja julkisti oman kuntansa vuoden yrittäjän. Monta hienoa yrittäjätarinaa ja yritystä ja yrittäjää nousi näin ansaitsemallaan tavalla esille ja myös lavalle.
Forssan Vuoden Yrittäjänä palkittiin Forssan Metallityöt Oy. Toisen polven yrittäjät Vesa Lundström ja Ulla Korpiniitty vastaanottivat arvokkaan tunnustuksen ja Vesa piti myös todella tunnerikkaan puheen kiittäen niin vanhempiaan kuin todella kauniisti ja arvostusta ja kiitollisuutta osoittaen siskoaan Ullaa. Hieno perinteikäs forssalainen metallialan yritys, mikä on juuri ministerimmekin sanojen mukaisesti tavoitellut aina uutta ja näin myös menestynyt.
Tammelan Vuoden Yrittäjänä palkittiin JSJ-Ikkuna Oy ja sen yrittäjät Janne Lohermaa, Joonas Hintsanen ja Samuli Vahos. Jokioisten Vuoden Yrittäjä-palkinnon sai JH Voltti Oy ja Jani Heikkilä ja Ypäjän yrittäjä Aki Marttila ja hänen yrityksensä Rehupojat Oy. Minulla olikin ilo istua ilta ypäjäläisten pöydässä ja taisin ihan kivasti siinä onnistuakin, kun illan aikana pöytäseurueestamme meidät esiteltiin keskustelemaan poikenneille, että ”me ollaan tässä ihan vaan ypäjäläisten voimin”. Ja hyvinhän minä viihdyin. Mukavia keskusteluja niin yrittäjien, kunnan päättäjien kuin myös Ypäjän uuden kunnanjohtajan Jenni Laihon kanssa. Laiho aloitti Ypäjän kunnanjohtajana pari kuukautta sitten tullen tehtävään Keski-Suomen hyvinvointialueen hyvinvointialuejohtajan erityisavustajan tehtävästä.
Lisäksi illan aikana palkittiin vielä Forssan seudun Vuoden nuori yrittäjä -tunnustuksella Tammelan Koneasema Oy ja sen yrittäjät Joonas Heikkilä ja Juuso Heikkilä ja Vuoden 2026 Forssan seudun yrittäjänaisena loistava ja ahkera Sanna Järvi, joka päivätyönään pyörittää Pikku Pistrinaa Forssassa ja Lasitornia Humppilassa.
Lisäksi saimme lavalle myös hienon määrä pitkiä yrittäjätarinoita, kun lounaishämäläisiä yrittäjiä palkittiin niin 30-vuotisin yrittäjäristein, kuin myös kymmenvuotisen kunniamerkein. Paljon onnea kaikille palkituille ja ennen muuta kiitos pitkästä ja arvokkaasta työstä.
Ilta Eerikkilässä meni todellakin nopeasti. Ohjelma oli hienosti suunniteltu kuin myös koko illan kulku. Kymmeniä mukavia keskusteluja ja kohtaamisia. Paljon tuttuja, mutta myös monen monta uuttakin kohtaamista. Ja oli kiva myös saada jälleen kiitosta myös omastakin työstäni niin yrittäjyyden eteen kuin myös alueellisesti mm. tiestön ja liikennehankkeiden. Parissakin keskustelussa esille nousi juuri päättämämme rahoitus valtatie 2:n Humppilan kohdan parantamiseen. Osoitimme sille syksyn budjettiriihessä 8 miljoonan euron rahoituksen ja nyt hanke ja sen rahoittaminen on meillä käsittelyssä johtamassani valtiovarainvaliokunnan liikennejaostossa. Iso juttu saadaan näin lopulta eteenpäin.
Forssan seudun yrittäjäjuhlassa puhutti totta kai myös normien purku ja tätä työtä olemme vielä jatkamassa tällä hallituskaudella yhden kierroksen nyt jo purettujen noin 250 normin lisäksi ja myös veroratkaisut oli useammassakin keskustelussa esillä. Myös urheilupaikoista pääsin puhumaan ja myös kansallispuistojemme kehittämisestä ja monesta muusta. Ja kyllä se turvallisuuskin aina on esillä, kun minun kanssa jutellaan ja niin tälläkin kertaa. Hämeen merkitys puolustusteollisuudessamme onkin mittava ja Forssan seudulla tässä mm. CPE Productionin ja Foxan myötä merkittävä rooli. Ja uuttakin on koko ajan syntymässä ja hyvä niin.
Iso kiitos vielä kutsusta Yrittäjäjuhlaan. Lounais-Hämeessä osataan juhlia hyvin. Ja tyylillä!
….
Kello 21.32 ja Riihimäen kautta Vantaalta ja Hyvinkäältä kotiin. Mukava päivä tänäänkin ja ehditty tehdä töitä ja katsoa myös nuorten salibandyakin. Ja totta kai seurata ja jännittää MM-ralliakin. Olihan muuten päätös.
Minusta Sami Pajari ja Marko Salminen olisivat mestaruuden ansainneet, mutta tämä pistejärjestelmä on nyt mitä on ja lopputulos sitten tällainen. Elfyn Evans nappasi lopulta mestaruuden – ehkä uran näkökulmasta ansaitunkin – kun Oliver Solberg ajoi vain noin sata metriä ennen maalia ulos. Karu tilanne nuorukaiselle ja käytännössä jos käsissä ollut maailmanmestaruus karkasi ikuiselle kakkoselle. No jännitystä ainakin riitti kauden loppuun ja ruutulipulle asti.
Ensi kausi tuo sitten uutta ja siinä on ehkä sitten enemmänkin muttia? Saa nähdä miten se kausi alkaa ja millaisena?
Huomenna Helsinkiin ja THL:ssä päivä. Ja katsotaan pääsenkö sieltä sitten vielä kotikunnan kunnanhallitukseenkin.










