
Tältä näyttää eduskunnan väliaikainen istuntosali. Sali siis Sibelius Akatemiassa ja sitä käytetään aina vuoden 2017 lopulle asti.
Tänään aloitimme työt uuden eduskuntaryhmämme kanssa. Tänään vain väliaikainen järjestäytyminen ja paikkajakokin valiokuntiin menee alkuun aakkosjärjestyksessä. Lopullinen järjestäytyminen ja valiokuntienkin paikat varmistuvat vasta sen jälkeen kun hallitusneuvottelut on ohi. Meillä kokous hyvässä hengessä ja ilman äänestyksiä ja painostuksia ja painostamista. Sellaisiakin näytti olleen ainakin keskustalla ja SDP:ssäkin. Antti Rinne kyykytti edeltäjäänsä oikein kunnolla vaikka minusta miehen pitäisi olla kiitollinen, että Jutta lähti kaiken kokemansa jälkeen ehdokkaaksi ja oli merkittävällä tavalla auttamassa, että puolueen tulos ei olisi ollut vieläkin synkempi. Hieman ihmettelen jos näin naapuripuolueesta voi ihmetellä.
Itse olen kertonut ryhmälle omat paikkatoiveeni ja tavoitteeni. Palaan niihin täälläkin kun asiat etenevät. Ja maanantaina sitten eduskuntakin järjestäytyy ja meiltä puhemiesryhmään tänään asetettiin ehdolle Ben Zyskowicz. Kokemusta siis peliin.
Illalla vielä tänään ehdin hetkeksi mökillekin Loppijärven rantaan. Hiiripöllöllekin yhden pöntön pellon reunaan vein ja makkaratkin tuli nuotiolla grillattua. Kaunis, mutta tuulinen kevätilta.