Suomen ja Viron välinen Baltic Connector -kaasuputki vaurioitui reilu viikko sitten. Samaan aikaan vaurioita kerrottiin myös tietoliikennekaapelista ja eilen Ruotsi kertoi julkisuuteen oman kaapelinsa vaurioista. Viranomaiset epäilevät, että vauriot aiheutettiin tahallisesti.
Keskusrikospoliisi tiedotti eilen julkisuuteen hieman lisää tietoa Balticconnector-kaasuputkkivaurion tukinnasta. Tutkinnassa on ollut nyt kaasuputken vaurioalueella liikkuneiden alusten taustat. Tutkintatoimia on tutkinnan kuluessa kohdistettu useisiin aluksiin, joilla on yhteys vauriopaikkaan ja ajankohtaan. Tutkintatoimia on kohdistettu mm. kiinalaiseen Newnew Polarbeariin ja Venäjän lipun alla seilaavaan ydinkäyttöiseen Sevmorputiin. Selvityksessä on ollut myös muita aluksia, jotka datan perusteella ovat olleet vaurion tapahtuma-aikaan alueella.

Fleetmonin sivuilta repäisy, missä NewNew Polar Bear Norjan merellä.
Keskusrikospoliisin ylikomisario Risto Lohi avasi tutkinnan tilannetta eilen KRP:n tiedotteella. Liikennettä merialueella selvitetään esitutkinnassa kuitenkin huomattavasti avoimia lähteitä yksityiskohtaisemmin. Alusten liikkeiden lisäksi selvitetään myös niiden taustoja ja aiempaa toimintaa, yhteistyössä muiden valtioiden viranomaisten kanssa.
Tällä viikolla KRP on jatkanut kaasuputkivaurion tutkintaa sekä paikan päällä merellä että analysoimalla tapahtumaan liittyviä tietoja. Parantuneet sääolosuhteet ovat mahdollistaneet jälleen sukellusten tekemisen ja siten teknisen tutkinnan vaurion luona.
Mediassa olleiden tietojen mukaan venäläinen 35 vuotta vanha noin 260 metriä pitkä ja 35 metriä leveä rahtialus Sevmorput-alus lähti liikeelle 19.102.23 Murmansista ja saapuen Itämerelle 6.10. ja siellä venäläisalus ohitti puolenyön jälkeen 8. 10-2023 kaasuputken vuotopaikan.
Avoimista tietolähteistä löytyvien tietojen mukaan toinen kiinalainen Newnew Polarbear on vuonna 2005 rakennettu rahtialus. 169 metriä pitkä ja 27 metriä leveä Polarbear on rekisteröity Hong Kongin lipun alle ja se kulkee Venäjän ja Kiinan välillä. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan Polarbear olisi lähtenyt liikeelle 6.10.2023 Kaliningradista 6. lokakuuta ja ollen aamuyöllä yhden jälkeen 8.10.2023 kaasuputken vuotopaikan alueella. Kiinalaisen rahtilaivan on kerrottu hidastaneen tasaisesta 11 solmun nopeudestaan juuri silloin, kun se ylitti kaasuputken. Virolainen Postimees kertoi 16.10.2023, että venäläinen öljytankkeri ”SVG Flot oli ankkurissa Balticconnectorin lähellä koko kohtalokkaan viikonlopun, mutta samaan aikaan Kiinan omistama, mutta Hongkongin lipun alla purjehtiva konttialus Newnew Polar Bear siirtyi paljon lähemmäs putkea”.
Nyt tiedot kertovat, että Polar Bear on jo käynyt uudelleen mm. Kaliningradista ja jatkanut sieltä kohti Tianjiniä Kiinaan. Samaan aikaan Sevmorput on jatkanut matkaansa edelleen Pietarissa käyden Vostotšnyiin.
Eilen Ruotsi kertoi myös julkisuuteen tietoa oman telekaapelinsa vaurioista. Ruotsin väestönsuojeluministeri Carl-Oskar Bohlin kertoi, että ”vauriot ovat syntyneet suunnilleen samassa aikaikkunassa kuin kaasuputkivaurio Suomen alueella”. Viron talous- ja viestintäministeriö kuitenkin totesi, että Ruotsin kaapelin osalta ei ole syytä olettaa, että tällä kaapelivauriolla olisi yhteyttä Suomenlahden kaapeli- ja kaasuputkirikkoihin.
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kommentoi tilannetta maanantaina, että on todennäköistä, että sekä kaasuputken että tietoliikennekaapelin vauriot ovat ”seurausta ulkopuolisesta toiminnasta”. Nyt presidentti jatkoi, että ”Keräämme tietoa, meillä on siitä palasia, ja palaset on nyt yhdistettävä. Teemme sitä paraikaa”.
Ja totta kai pitää edelleen muistaa, että erilaisia vaurioita voi myös syntyä vahinkoinakin. Muistamme esimerkiksi maamme kantasähköverkon Fenno-Skan 2:sen rikon keväältä 2012. Silloin vaurion aiheutti laivan ankkuri. Tällaisia kantaverkon sähkökaapeleita Itämeressä menee meidän osalta neljä eli kaksi Ruotsiin (Fenno-Skan 1 ja Fenno-Skan 2) ja kaksi Viroon (Estlink 1 ja Estlink 2). Mutta…
…Hyvin tällaiset sopivat myös energiasodankäynninkin palasiksi. Terroristijärjestö Hamasin hyökkäys Israeliin nosti jo raakaöljyn hintaa ja kaasuputkirikko tekee samaa muulle energialle. Maakaasun hinta on tällä viikolla noussut jopa raakaöljyn hintaa enemmän.
Uskoisin, että nämäkin tapahtumat nousevat keskusteluun perjantaina Gotlannin Visbyssä, kun JEF-maiden johtajat kokoontuvat omaan kokoukseensa.
Pidän teitä ajan tasalla, kun tietoja julkistetaan enemmän. Nyt johtamaan hallinto- ja turvallisuusjaoston kokousta.
….
Kello 22.44 ja vartti sitten eduskunnan täysistunto päätökseen. Tuoreen kollegani Ville Väyrysen (kok) kanssa vedimme tänään päätyyn asti eli nyt keskustelut päättyneet ja puhemies Paula Risikko päätti istunnon.
Pitkä päivä siis takana. Tänään vedin pari kokousta puheenjohtajana hallinto- ja turvallisuusjaoston parissa ja lisäksi yksi asunto- ja ympäristöjaoston kokous ja sitten vähän Päijät-Hämeen edunvalvontaa. Päijät-Hämeen maakuntajohtaja Niina Pautola-Mollin ja edunvalvontajohtajan Antti Kalliomaan kävivät vieraanani eduskunnassa ja keskustelua mm. Päijät-Hämeen liikennehankkeista sekä LAB-ammattikorkeakoulun kehittämisestä.
Illalla vielä loppilainen nuorisovaltuustolainen ja Lopen kokoomuksen tuore varapuheenjohtaja Silja Saranen kävi eduskunnassa ja tapasi mm. Ben Zyskowiczin. Vähän siis jo askelmerkkejä kohti seuraavia kuntavaaleja. Benin talliin?
Nyt kello paljo ja huomenna aloitamme jo kasilta. Eli öiden kautta aamuun. Hyvät yöt.