”Kestävä rauha edellyttää Ukrainan täyttä itsemääräämisoikeutta”
Näin totesi Britannian pääministeri Keir Starmer eilen isännöidessään Euroopanmaiden Ukraina-kokousta Lontoossa. Yhdysvaltain ottaman roolin ja tyylin jälkeen Euroopan maat kokoontuivat nopeasti omaan jatkokokoukseensa Iso-Britanniaan. Sunnuntaille kokoon kutsutun kokouksen tulos oli selvä; Eurooppa ottaa vetovastuutta Ukrainasta Iso-Britannian ja Ranskan johdolla.
Britannia, Ranska ja Ukraina laativat nyt tulitaukosuunnitelman yhdessä mm. Suomen ja Norjan kanssa. Tasavallan presidentti Alexander Stubb on ollut aloitteellinen rauhantien avaamisessa ja näin oli luontevaa, että Suomi ottaa myös isompaa roolia rauhan ponnisteluissa ja onhan meillä toki tällä saralla kiitettävällä tavalla myös näyttöjäkin. Nyt valmisteltava Euroopan rauhansuunnitelma esitellään sitten myös Yhdysvalloille, sillä maan tuki on keskeisen tärkeä tässäkin tilanteessa kestävän rauhan saavuttamiseen.
Ensimmäinen askel tässä on nyt esitetty kuukauden kestävä aselepo Ukrainan ilmatilaan ja merialueille. Palasia siis kootaan nyt ja askelmerkkejä kohti ensin tulitaukoa ja toivottavasti sitten rauhaa ja myös pysyvää rauhaa. Jossain vaiheessa ajankohtaiseksi tullee myös joukkojen lähettäminen Ukrainaan varmistamaan rauhan pysyvyyttä. Tästä Euroopan johtajat linjasivat jo, että etuvartioroolissa olevat maat eivät tässä olisi joukkojen lähettäjiä, vaan meidän tehtävä olisi ensisijaisesti turvata ja varmistaa itärajan kestävyys ja pitävyys.
Eilen jo kokouksen jälkeen isäntänä toiminut ja isännän roolia ottavat Starmer lupasi Ukrainalle yli 5 000 ilmatorjuntaohjusta tai niihin tarvittavan rahoituksen. Saksan lupausta Tauruksista ei eilinen ainakaan vielä toivomallani tavalla tuonut, mutta brittien roolin kasvu oli myönteinen asia. Johtomaata ja roolia Eurooppa nyt tarvitsee.
Myös Ranskan presidentti Emmanuel Macron avasi tässä peliä ehdottane Euroopan maiden puolustusbudjettien nostamista 3,0–3,5 prosenttiin bruttokansantuotteesta. Tällä vastattaisiin ennen muuta Venäjän kasvavaan uhkaan ja militarisoitumiseen, mutta toki myös Yhdysvaltain muuttuneisiin painotuksiin.
Tärkeitä askelia, mutta nyt pitää pikaisesti saada myös askelia niin, että ne vievät sisälle tupaankin.
Kaiken kaikkiaan uskomaton viikonloppu maailman politiikan kentällä. Itse olen yhä enemmän vakuuttunut siitä, että The Oval Officen tapahtumat olivat käsikirjoitettu ja suunniteltu näytelmä Yhdysvalloilta? Näyttää nimittäin selvältä, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ei suurissa puheissaan ole onnistumassa Venäjän hyökkäyssodan päättämiseksi Ukrainassa. Senhän piti puuttua jo 24 tunnin sisällä vallan vaihdon jälkeen, mutta nyt näyttää selvältä, että ei tätä lupausta Trump ja Yhdysvallat pysty täyttämään edes viikoissa. Perjantain tapahtumilla Trump ja varapresidentti J.D. Vance moukkamaisesti käyttäytyneiden toimittajiensa kanssa sai tilanteen näyttämään siltä, että Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi olisi rauhan ja asiallisen toiminnan este. Hävytöntä. Laitan myötätunnosta itsekin tänään päälleni Zelenskyi-hupparin.
Slava Ukraini!
….
Talvisodan päättymisen muistoseminaari
Maaliskuun 13. päivänä vietämme jälleen talvisodan päättymisen muistopäivää. Perinteen mukaisesti järjestän silloin Panssarimuseon kanssa tykkihallissa muistoseminaarin. Neljännen kerran järjestettävän seminaarin esitelmöitsijäksi saamme tällä kertaa sotatieteiden dosentin, puolustusvaliokunnan jäsenen Jarno Limnellin. Paikkoja rajoitetusti eli kannattaa ehdottomasti varata nopeasti oma.
…..
Kello 21.31
Illalla vedin vielä kotikunnan kunnanhallituksen. Erinomainen ja hyvä kokous ja hyvin valmistellut asiat menivät läpi yksimielisesti ja tavallani tutusti reippain askelin. Hyvä kokous ja mukava tunnelma. Yhteistyössä on voimaa.
Päivään mahtui tänään Riihimäen seuturyhmän kokous ja sitten vähän kirjoitusjuttuja ja aika paljon vielä ehdokashankinnan talkoita. Hyviä ehdokkaita saimme ympäri Suomen ja vielä huomenna jatkamme. Loppukiriä.