Valtiovarainministeriön verojohtaja Terhi Järvikare arvioi muutama päivä sitten, että työn verotusta joudutaan ensi kaudella kiristämään.
Olen verojohtajan kanssa eri mieltä.
Meillä on jo nyt yksi maailman korkeimpia verotuksia ja työn tekemisen lisäverottaminen olisi tässä ja myös tulevaisuudessa haitallista. Jos korkeat verot olisivat ratkaisu maamme ongelmiimme, niin ei meillä olisi koskaan edes tullut ongelmia.
On totta, että ensi kevään eduskuntavaalien jälkeisellä vaalikaudella 2027-2031 julkista taloutta joudutaan vielä tasapainottamaan jopa noin 8-11 miljardilla eurolla. Se on käsittämättömän suuri määrä ja vaikea edes laittaa ymmärrettävällä tavalla koko luokkaansa. Sitä voi hahmottaa, kun katsoo budjettia tarkemmin. Esimerkiksi koko Sisäministeriön hallinnonalan, pääluokka 26, määrärahat valtion kuluvan vuoden 2026 talousarviossa ovat yhteensä noin 2,09 miljardia euroa. Noin kahdella miljardilla siis rahoitetaan meidän koko poliisitoimi, mutta myös mm. rajavartiolaitos. No, toinen tärkeä ja merkittävä on Opetus- ja kulttuuriministeriö. Koko sivistyksen sektoristamme vastaavan OKM:n osuus on 8,93 miljardia euroa. Siellä sisällä on mm. varhaiskasvatus, peruskoulu, toinen aste lukiot ja ammattikoulut, korkeakoulut, mutta myös kulttuurin ja liikunnan koko kenttä. Ja koko luokkaan voi hahmottaa myös sillä, että koko Ympäristöministeriön hallinnonalalle ehdotettiin tälle vuodelle noin 495 miljoonaa euroa. Niinpä ja sopeutustarve on siis noin 10 miljardia.
Ja samaan aikaan EU:n edellyttämä ns. talouskuri vaatii meiltä ensi vaalikaudella jopa etupainotteisesti uusia sopeutuksia. Tällöin kysymykseen tulevat siis totta kai uudet menosäästöt, mutta myös hallituspohjasta riippuen myös mahdollisesti veronkiristyksetkin.
Itse en siis kannatta työnverotuksen enkä myöskään työllistämisen ja yrittämisen verotuksen kiristämistä. Olen siis täysin eri mieltä VM:n osastopäällikön kanssa. Työn verotuksen kiristäminen tässä ajassa ja yleensäkin tässä jo nyt himoverottamisen maassa olisi jopa hölmöintä mahdollista veropolitiikkaa. Työnverotusta kiristämällä me rapauttaisimme vain entisestään työnteon kannustimia, mutta myös leikkaisimme yksityistä kulutusta ja näin hidastaisi talouskasvua. Olemmekin kokoomuksesta todenneet, että tämä ei meille kokoomuksessa käy.
….
Uusi kouluvuosi myös alkamassa.
Meidän perheessä myös uutta, kun esikoisemme lähtee nyt lukiotielle. Hienoja hetkiä nuorten elämässä ja toki koskettaa äitiä ja isääkin isosti. Ja nuorimmainen sitten jo kasiluokalle eli näin ne vuodet vierivät.
Mutta täytyy kyllä hattua näille tämän päivän nuorillemme nostaa. Hienosti näkevät jo maailmaa ja ovat määrätietoisesti valmiita myös tekemään unelmiensa eteen töitä.
Hyvää alkavaa lukuvuotta kaikille koululaisille ja opiskelijoille. Ja totta kai myös opettajille ja koko koulujen muulle henkilökunnalle. Teette tärkeää ja arvokasta työtä.
Arvostan.