Henkilötiedot

  • Nimi: Timo Pasi Petteri Heinonen
  • Syntymäaika ja -paikka: 15.2.1975, Loppi
  • Perhesuhteet: naimaton, avoliittossa Satu Suomalaisen kanssa, 2 lasta
  • Koulutus: kasvatustieteen maisteri, luokanopettaja, kansanedustaja
  • Asevelvollisuus: Helsingin Ilmatorjuntarykmentti 22.8.94 – 26.10.1994, Kaartin Pataljoona 27.10.94 – 18.4.95 (Ruotuväki -lehti), Sotilasarvo Sotamies (Jv/ttus/ttusm)

Koulutus

Helsingin yliopisto avoin yliopisto / Lahden toimisto

Erityispedagogiikka 15 ov 1999 – 2000

Tampereen yliopisto

Kasvatustieteen maisteri, Luokanopettaja 14.4.1999
(ProGradu tutkimus Maaseudulla ja suurkaupungissa asuvien 5. ja 6. -luokkalaisten lajituntemuksesta ja luontosuhteesta 14.4.1999 cum laude approbatur. Pääaine yliopistossa kasvatustiede, sivuaineet esiopetus- ja alkukasvatus, tietotekniikka ja ympäristökasvatus sekä vuosina 1999-2000 suoritettu erityispedagogiikka.)

Riihimäen Lukio

ylioppilastutkinto 4.6.1994

Työkokemus

Kansanedustaja 2007-

Sivistystoimella:

Lopen Kunta:
  • Lopen kunnan Kirkonkylän koulu; luokanopettaja, vakinainen virka 1.8.2001- 1.8.2005 alkaen virkavapaalla. Irtisanoutunut 23.3.2007 virasta.
  • Lopen kunnan Kirkonkylän koulu; luokanopettaja, väliaikainen virka 1.12.2000- 31.7.2001, vakinainen virka 1.8.2001-
  • Lopen kunnan Launosten ala-aste; luokanopettajan viransijainen 1.8.2000 – 30.11.2000
  • Lopen kunnan erityiskoulu Kissankellon koulu; erityisluokanopettajan sijainen 1.8.1999 – 30.3.2000, erityisopetuksen tuntiopettaja 31.3.2000 – 3.6.2000 12 viikkotuntia
  • Lopen eri ala-asteilla; luokanopettajan sijaisena lyhyitä sijaisuuksia
  • Lopen Yläasteella ja lukiossa; eri aineiden sijaisena 1995 -, matematiikan, fysiikan ja kemian lehtorin sijaisuusv21.1. – 12.4. 1999, erityisopetuksen tuntiopettaja klinikkamuotoisessa opetuksessa 31.3.2000 – 3.6.2000 9 viikkotuntia
Muut kunnat:

Sijaisuuksia eri kunnissa mm. Tervakosken yläaste kevät 1999.

Muut työsuhteet:

Yrittäjänä: Oma yritys Oy TeeHoo Ltd.; AKK-Sports Oy / MTV3: selostaja, toimittaja ja juontaja MotorForum autourheilun ajankohtaisohjelma, MTV3 Motorforum Extra Super2000 juontaja ja selostaja, Motorforum Extra Jokamiesluokan SM-kilpailut 2004 juontaja ja selostaja, MTV3 Drive In –autoilijan makasiiniohjelma, Nelonen Motocrossin SM-sarja, Urheilukanava Sport 2000 –tour, Sport FM –radion urheilukanava tapahtumareportaasit ja juontajana ja selostaja autourheilukilpailuissa mm. Neste Rally Finland Jyväskylän Paviljongin ja huoltoparkin kuulutukset ja selostukset, Riihimäki Valvoline Rally, Sport 2000 –tour 2001 & 2002, Formula 3, EM Truck Race –kuorma-autojen EM-kilpailut, Historic Grand Race 2001 & 2002 –pääselostaja ym. AKK:n AKK-Motorsport –lehden avustaja. Lisätietoa: www.teehoo.com

  • Hämeen Sanomat; avustavatoimittaja/ vapaatoimittaja syksy 2001-2005
  • Riihimäen Seudun Viikkouutiset; avustavatoimittaja 2002-
  • Hanaa –lehti; avustavatoimittaja
  • Lopen Yrittäjät ry: 20-vuotis juhla Messu-Markkinoiden tapahtumapäällikkönä 1.4.- 10.7.1996
  • Ruotuväki – Puolustusvoimien Pääuutislehti , toimittajana 1994-1995
  • Loppijärvi Happening Ž94 -kesätapahtuman tapahtumapäällikkönä 1994, Loppijärvi Happening Ž95 -tapahtumapäällikkönä 1995, Tapahtuman markkinointi, ohjelman suunnittelu ja kokonaisvastuu; kävijöitä n. 4500.
  • Lopen Seurakunta; rippileireillä ryhmänohjaajana kesät 1991 ja 1992, nuorisotyönharjoittelijana kesällä 1993 (1994), SRK -toiminta 1991-, Rippikoulujen tuntiopettajana 1994-
  • Lopen Lehti ja Uutisloppi paikallissanomalehtien vakituisena avustavana toimittajana ja freelancertoimittajana 1987 –

Luottamustoimet

Valtakunnalliset luottamustoimet:

Kansanedustaja, Kokoomuksen eduskuntaryhmä 2007-

  • Ympäristövaliokunta 15.9.2009-
  • Puolustusvaliokunta 3.5.2011-
  • Ulkoasiainvaliokunta (vj) 3.5.2011-
  • Sivistysvaliokunta (vj) 3.5.2011-
  • Valtion liikuntaneuvosto 2007-

Aiemmat jäsenyydet:

  • Suuri valiokunta 3.4.2007-2.5.2007
  • Lakivaliokunta, varajäsen 3.4.2007-20.10.2008, varsinainen jäsen 21.10.2008-11.9.2009
  • Sivistysvaliokunta, varajäsen 3.4.2007-2.5.2007, varsinainen jäsen 3.5.2007-19.4.2011
  • Liikenne- ja viestintävaliokunta (vj) 3.5.2007-11.9.2009
  • Eduskunnan kirjaston hallitus 3.5.2007-29.6.2011

Kunnalliset luottamustoimet:

  • Lopen kunnanvaltuuston jäsen 1997-2004, 2005-
  • Hyvinkää Riihimäen talousaluetoimikunnan puheenjohtaja 2007-2008
  • Lopen kunnanvaltuuston puheenjohtaja 2005-2008, 2009-2010, 2013-
  • Lopen kunnanhallitus; Kunnanhallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja 2001-2004, kunnanhallituksen varajäsen 1999-2000, kunnanhallituksen puheenjohtaja 2011-2012
  • Lopen kunnan kunnanhallituksen edustaja rakennuslautakunnassa 2003-2004
  • Kunniamerkkitoimikunnan jäsen 2005-2008
  • Hämeen liitto, maakuntavaltuutettu 2001- 2004, 2009-2012
  • Suomen Urheiluilmailuopisto Oy:n hallituksen jäsen 2003 – 2006
  • Hyvinkään-Riihimäen talousaluetoimikunnan varajäsen 2001-2006
  • Lopen kunnan varaedustaja kutsuntalautakunnassa 2001-2006, varsinainen jäsen 2007-2008
  • Lopen kunnan kehittämistoimikunnan varajäsen 2001-2004
  • Lopen kunnan edustaja Hämeen Pelastusliitto ry:ssä 2001-2002
  • Lopen kunnan edustajana jäsenenä Lopen Ampumaratayhdistys ry 2001-2008
  • Lopen kunnan kunnanhallituksen edustaja vapaa-aikalautakunnassa 2001-2002
  • Lopen kunnan sivistyslautakunnan varapuheenjohtaja 1997-2000
  • Lopen kunnan Paaranluolan nuorisotilan hallituksen puheenjohtajana 1991-1995 ja vanhempaintoimikunnan jäsenenä 1995-1998
  • Varajäsen Lopen Vanhustentalot Oy:n hallituksessa 2001-2008
  • Varajäsen Lopen Vuokratalot Oy:n hallituksessa 2001-2004
  • Asunto Oy Lopen Sairaalanmäen hallituksen jäsen 2001-2004
  • Kokousedustaja Hämeen virkistysalueyhdistys ry:ssä 2004
  • Kunnan edustaja Kiinteistö Oy Punelian Lomakeskuksessa 2005-2006
  • Kunnan edustaja Kiertokapula Oy:ssä 2005-2008

Muut luottamustoimet ja yhdistykset:

  • Juhani Peltosen seura ry:n perustajajäsen ja hallituksen varapuheenjohtaja 2001-2004, puheenjohtaja 2004-
  • Kansallinen Kokoomus r.p:n puoluevaltuuston jäsen ja varajäsen 2001-2005
  • Riihimäen seudun Ammattioppilaitoksen kuntayhtymän yhtymähallitus hallituksen jäsen 2001- Yhtymähallituksen 1. varapuheenjohtaja 2001 ja 2004-2005
  • Lopen Kokoomus; Hallituksen puheenjohtaja 2000-
  • Mannerheimin Lastensuojeluliiton Lopen osaston Kummikunnanvaltuutettu syksy 1999
  • Etelä-Hämeen Kokoomus Piirihallituksen jäsen 1997-2001. Hämeen Kokoomuksen Piirihallitus 2006 , varapuheenjohtaja 2007-2008, puheenjohtaja 2009-2011
  • TOP-Klubi ry -tapahtumien erikoisseura Hallituksen puheenjohtajana 1995-2004
  • Urheilun Yleisseura Lopen Laaka ry; Johtokunnan jäsenenä 1994-Palloilujaoston jäsenenä 1994-1998 Salibandyjaoston jäsen 2002-
  • Riihimäen luokion yhdysoppilas 1991-1992
  • Oraita -lehden päätoimittajana 1991 – 1993

Harrastustoiminta:

  • Ratsastus 2001-
  • Pesäpallotuomarina 1990 – 1999; liitonsarjatasolla 1995 – 1997
  • Luonto ja luontoon liittyvät asiat. Retkeily, linnun pönttöjen rakentaminen ja niiden hoito, luonnosta nauttiminen.