Alexander Stubbin ympärille syntynyt näiden vaalien Ilmiö

Blogi, sunnuntaina 21.01.2024

Mikä on vaalien ilmiö?

Tätä aika usein kysellään. Melkeinpä kaikkien vaalien alla. Vuonna 2006 presidentivaaleissa se oli Sauli Niinistön huikea nousu ja vaalipäivänä jopa kiri Tarja Halosen edelle. Ehkä vuonna 2012 ilmiö syntyi vihreiden Pekka Haaviston ympärille. Edellisvaalien Ilmiö – isolla I:llä – oli sitten tasavallan presidentti Sauli Niinistön haku toiselle kaudelle ja historiallinen valinta suoraan ensimmäisellä kierroksella. Tasavallan presidentti Sauli Niinistön kansansuosio oli ennennäkemättömällä tasolla ja valinnan jälkeen arvostus vain nousi.

Näiden vuoden 2024 presidentinvaalien ilmiön syntyä ole seurannut mielenkiinnolla. Se ei ole ollut aivan selvää ja orastavia liikkeitä on näkynyt monessakin suunnassa. Nyt kun puolisen vuotta olemme tehneet presidenttiehdokas Alexander Stubbin kampanjaa, niin eilen vakuutuin, että näiden vaalien Ilmiö on syntynyt ja kasvanut hänen ympärilleen.

Eilinen kiertuepäivämme toi ehdokkaamme Hämeeseen ja viimeistään Hämeenlinnan tapahtuma oli jotain tällaista. Aamusta jo varhain avasimme kiertuepäivän Forssasta. Pakkanen ei sielläkään väen tuloa torille estänyt eikä oikein hillinnytkään. Porukkaa oli todella paljon liikkeellä ja kirjoitan jo heti tähänkin yhden keskeisen ja tärkeä huomion: Forssan torille tuli lauantaiaamuna ennen kymmentä jo useampi nuorten – ehkä lukiolaisten – ryhmä odottamaan Alexin tuloa. Kyllä, tämä on yksi ainakin minulle tärkeä signali. Ja samaan aikaan torialue täyttyi kaiken ikäisistä ihmisistä. Torille osa tuli lastenrattaiden kanssa, osa itse rollaattoriin nojaten jne. Kaikki halusivat nähdä ehdokkaan livenä ja monet myös päästä vaihtamaan muutaman sanan omaksi ehdokkaakseen valikoituneen ehdokkaan kanssa.

Forssasta matkamme jatkui sitten Hämeenlinnan Kasarmikadun Stubbilaan. Kahvilassamme paikkoja oli järjestelty sisälle odottaen väenpaljoutta. Vielä puolituntia ennen H-hetkeä ajattelimme, että tuleekohan sitä väkeä nyt ruuhkaksi asti kuitenkaan.

Mutta, kun kello oli tiimassa tupa oli täynnä.

Kyllä, Stubbila oli viimeistä paikkaa myöten täynnä ja isoin osa joutui seisomaan. Ovet oli pakko laittaa kiinni ja yli puolet väestä jäi kävelykatu Reskan puolelle grillille odottelemaan ehdokkaansa tapaamista. Väkeä oli ehkä reilu pari sataa sisällä ja vähintään toinen mokoma ulkona. Ilmiön näki tässä.

Paikalla oli jälleen kaiken ikäistä väkeä. Ikähaarukka oli lapsista ikäihmisiin. Mutta jälleen paljon nuoria – ehkä ensikertaa vaaliuurnille suuntaavia. Kaikki halusivat jälleen tavata ehdokkaansa livenä ja vaihtaa ehkä vain pari sanaa – tsempata eteenpäin tai kertoa omasta valinnastaan.

Reskalla ulkona makkaragrillillä väki asettui jonoon, kun presidenttiehdokas Alexander Stubb tuli sisätiloista ulos. Jokainen sai oman hetkensä ehdokkaansa kanssa ja moni otti kuvia ja myös niitä legendaarisia selfieitä. Ilmassa oli suuren vaalin tuntua.

Muistelimme siinä konkareiden kanssa aiempia vaaleja ja tätä samaa koimme viimeksi kuusi vuotta sitten tasavallan presidentti Sauli Niinistön toisenkauden vaalikiertueella ja sitä ennen vuonna 2006. Ilmiöt syntyvät tai eivät synny.

Paikalla oli eilen kiertueellamme myös mediaa normaalia enemmän. Yleisradio halusi taltioida tunnelmia Stubbin Hämeen kiertueelta, mutta myös muut mediat. Osan toimittajista kanssa myös muutaman sanan vaihdoin ja heidänkin arvionsa oli sama; Stubbin tilaisuuksissa on ylivoimaisesti eniten nyt väkeä ja nostetta.

Ja olen varma, että tässä isossa roolissa on tietysti ehdokkaamme itse ja myös hänen tapansa tehdä ja toimia. Energisyys tarttuu ja saa kampanjaväen innostumaan ja innostus näkyy. Väki on täysillä tekemässä ja keksii koko ajan jotain uutta. Se on hyvän nousujohteisen kampanjan sydän. Jos tyytyy niin hyytyy, mutta, kun tekee niin muutkin tekee vieläkin enemmän.

Alexander Stubbin eilinen kiertuepäivä eteni Hämeenlinnasta sitten Janakkalan Turenkiin ja sieltä vielä illansuun Yhdistävään lenkkiin Riihimäelle. Riihimäen Kokoomuksen aktiivi Anne-Mari Vallioniemi oli tehnyt hienon aktiivisen liikuntatuokion ja lenkin Riksuun ja Riihimäen Alexin tiimiläiset muutenkin yhdessä kaikki yhteen kokoavan tapahtuman. Itse en eilen kiertueemme loppuosaan päässyt osallistumaan meidän Talviklassikko-tapahtuman takia, mutta kuvista välittyi se sama; väkeä oli paljon ja kaikki halusivat olla mukana.

Ennakkoäänestys jatkuu vielä kotimassa tiistaihin 23.1.2024 asti. Varsinainen vaalipäivä on sitten sunnuntai 28.1.2024. Ja toinen kierros näissä presidentinvaaleissa järjestetään sunnuntaina 11.2.2024. Toisen vaalin ennakkoäänestys järjestetään kotimaassa 31.1.−6.2.2024 ja ulkomailla 31.1.−3.2.2024.

Sitä ennen ehtii vielä tapahtua paljon. Me esimerkiksi teemme täällä Lopella yhdessä Alexin Yhdistävän Avantouintitempauksen. Avantouintitapahtumamme on tiistaina 23.1.2024 kello 18-20. Mukaan pulahtamaan voi ilmoittautua joko minulle tai sähköpostilla Tiinalle: tiina (a) peltoseppala.fi. Räyskälässä on tarjolla myös sauna ja tietenkin myös pizzaa. Tuutko edes dippaamaan?

Nyt pyhäpäivä. Matka jatkuu.

Ps. Tänään avasin myös blogiini toisen sivun: Suomen tulee tehdä turvallisuussopimus Ukrainan kanssa – Lännen annettava kymmenvuotinen lupaus avun ja tuen jatkumisesta.

 

 

Kommentit