IS listasi eduskunnan puheenvuorot – 209 puheenvuoroa ja sijalla 30/200

Blogi, tiistaina 04.11.2025
[cresta-social-share]

Tilastot ovat armottomia.

Näin joskus joku sanoi ja taisi toinen puhua pehmeistä mittareista ja sitten sen vastinparina kovasta datasta. Eduskunnan puhujatilastot ovat tätä kovaa dataa. Laadullinen mittari se ei toki ole, mutta ehkä näissä jokainen saa laatua arvioida sitten itse – siis kuulija.

Itse olen aina puhunut eduskunnassa paljon. Ystäväni Ilkka Kanerva jo aikanaan opetti, että ”Timo, se on istuntosali, missä huolehditaan politiikan ilmatilan hallinnasta”. Ike oli tässäkin oikeassa. Vaikka harvoin itse asiat enää salikeskusteluissa muuttuvat – ehkä joskus jotkut lähetekeskusteluiden myötä – mutta näillä keskusteluilla voidaan muuttaa politiikan ilmatilaa ja myös määrittää sitä mistä puhutaan ja mikä sen myötä on esillä somessa, lehdissä ja myös kyläkeskusteluissa. Toinen ystäväni Ben Zyskowicz taasen on opettanut minulle mm. sen, että oleellista on toisto, toisto ja toisto. Tärkeää asiaa pitää pitää esillä kyllästymiseen asti. Ja tässä mestari oli aikanaan mm. salin ilmatilaa jonkun aikaa aikalailla suvereenisti hallinnut demarien hyökkäyskaksikko Eero Heinäluoma ja Pia Viitanen. Muistan kuinka tämä kaksikko kerta toisensa jälkeen laittoi myllynsä pyörimään tietyistä talouden asioista ja ottivat ne esille aina, kun istunnon päiväjärjestys sen edes etäisesti mahdollisti. Ja kyllä, se toimi. Kaksikko sai politiikan keskustelun käännettyä osaamisellaan ja sinnikkyydellään haluamaansa suuntaan.

Täysistunto 13. lokakuuta 2022. Suullinen kyselytunti. Kuvassa Sari Essayah (kd), vieressä Timo Heinonen (kok) ja Ben Zyskowicz (kok). Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta

Muistan kuinka SDP:n Eero Heinäluoma taitava reettorina hiillosti ministereitä pyörittäen kättään kuin puurokauhaa ja toteamalla, että ”Arvoisa ministeri, te nyt kierrätte asiaa kuin kissa kuumaa puuroa”.

No, olen yrittänyt ilmatilaa itse hieman avata ja onnistuessa myös herruutta ylläpitää. Tällä kaudella hieman puheenvuoroja on ollut vähemmän kuin viime kaudella, jolloin isolta osin vastasin meidän haastoista täysistunnoissa ja kyselytunneilla. Oppositiossa puheenvuoroja siis sain paljon enemmän ja monet kerran kyselytunneilla olin äänessä useammankin kerran, kun kyselin kepulaisilta 2,5 euron hintaan nousseista polttoaineen hinnoista tai Rinteen hallituksen avustaja-armeijasta. Ja totta kai myös Marinin hallituksen kulttuurin ja ravintola-alan kurmuuttamisesta ja monesta muustakin. Silloin ei kyllä aiheita keskusteluilta puuttunut, kun ”rahaa oli” ja sitä tuhlattiin kuin viimeistä päivää. Ja isoin kritiikkimme silloin kohdistui siihen, että yhtään työllisyystoimea ei tehty eikä mitään toimea valtion tulopohjan vahvistamiseksi. Menot siis tehtiin 110 prosenttisesti, mutta aina keksittiin ”hyvä syy” jättää tekemättä aiemmin luvatut, sovitut ja jopa päätetyt tuloratkaisut.

14.10.2021 Helsingin Sanomat uutisoikin, että..

”Julkinen paine on saanut Marinin hallituksen perumaan jokaisen leikkausta etäisestikin muistuttavan päätöksensä”

Se oli hurjaa aikaa se ja rahaa meni. Taisi parhaissa lisätalousarvioissa ilman minkäänlaista lausuntokierros tai muutakaan arviointia mennä miljardi jos toinenkin.

Tätä laskua maksetaan nyt edelleen monessa.

Mutta puheenvuoroja on kertynyt hallituspuolueessakin ihan kiitettävästi. Katselin, että Ilta-Sanomien 3.11.2025 listauksessa oli sijalla 30/200. Puheenvuoroja kertynyt nyt 209.

Laadun arvioikoot teistä jokainen.

Uusi eduskuntaviikko näin käyntiin. Talolla jo takana Hämeen kansanedustajien aamun Teams ja yksi puhelinpalaveri hevospuolen asioista. Kohta puolustusvaliokuntaan ja siitä se päivää kiihtyen eteneekin.

….

Ja hyvin selvittiin tästäkin. Illalla vielä Eräkuksan väki kävi jututtamassa ensi viikon ohjelmaan laavulla ja kytillä. Mukava tuokio ja kiva nähdä millainen kokonaisuus siitä tv:n puolelle saadaan. Mutta nyt huomista kohden.