Putinin pelottelun ei saa antaa vaikuttaa – Venäjä saa nyt maistaa kylmyytä, pimeyttä ja säännösteltyä polttoainetta

Blogi, perjantaina 03.10.2025

Mitähän seuraavaksi?

Tämä on kymys ja ajatus, mikä on viime aikoina ollut usein mielessäni. Kuten viime lauantaina Uudenmaan Maanpuolustuspäivässä puheessani totesin, että jonkun muun Yhdysvaltain presidentin kohdalla voisimme paremmin tietää, mutta presidentti Donald Trumpin kohdalla emme oikein tahdo tietää. Tietääkö kukaan? Edes hän itse. Mutta kuten jatkoin myös diktaattori Vladimir Putinin kohdallakaan emme oikein tiedä mitä hän seuraavaksi tekee ja kaikkien diktaattoreiden kohdalla se aina näin.

Viikkoja ja kuukausia on nyt kulunut ja Putin on onnistunut taitavasti pelaamaan aikaa itselleen ja hyökkäyssodalleen Ukrainassa. Tuhannet ukrainalaiset ovat menettäneet näinä päivinä isänsä ja monet poikansa. Moni perhe myös kotinsa. Sodan julmat kasvot ovat olleet arkipäivää Ukrainassa pian jo neljään vuoden ajan.

Viime viikolla Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vetosikin Yhdysvaltojen presidentti Donald Trumpiin, että tämä antaisi maalle kauan odotettuja pitkän kantomatkan Tomahawk-risteilyohjuksia. Tomahawkit antaisivat Ukrainalle täysin käyttöoikeuksin mahdollisuuden iskeä drooni-iskuja kovemmin ja ennen muuta syvemmälle Venäjälle. Sunnuntaina uutiskanava Fox Newsillä Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vancen kertoikin maan harkitsevan asiaa.  Nyt tuore tieto kuitenkin kertoo, että Yhdysvallat olisi tästä kuitenkin pakittelemassa? Mikä tähän on todellinen syy? Toivottavasti ei kuitenkaan ainakaan Venäjän presidentti Vladimir Putin uhkaus sodan kärjistymisellä, jos USA toimittaa risteilyohjuksia Ukrainalle?

Venäjän tekee tätä pelottelua koko ajan niin sanallisesti kuin Euroopassa myös droonein ja muulla häirinnällä. Tämä voi saada herkkähermoisimmat hermoilemaan? Tämä voi koskea niin Yhdysvaltoja kuin Euroopankin maita. Kannattaa kuitenkin muistaa, että samaa eskalaation puhetta olemme kuulleet sodan ensimmäisestä viikosta helmikuusta 2022 lähtien ja jokaisessa tilanteessa, kun vilttien ja taistelijoiden ruokapakettien jälkeen päätettiin antaa kypäriä ja taisteluliivä ja niiden jälkeen panoksia rynnäkkökivääreihin ja sitten itse rynkkyjä jne. Lopullinen maailman sota piti alkaa viimeistään silloin, kun maalle toimitettiin Leopard 2 -vaunuja tai maailman lopun piti tapahtua hävittäjien myötä. No, ei ole tapahtunut ja Saksakin on saatu mukaan auttamaan ja tukemaan Ukrainaa. Ukraina on tällä avulla selvinnyt vapaus- ja itsenäisyystaistelussaan urhoollisesti.

Toivottavasti Yhdysvallat ei nyt nyt Tomahawkien kohdalla pakittele ja Saksa sen rinnalla päättäisi antaa myös Tauruksia. Pitää muistaa, että Ukrainassa käydään nyt sotaa meidän ja koko Euroopankin puolesta ja edessä.

Kohteina energiainfra Ukrainassa, mutta nyt myös Venäjällä

Tomahawkit antaisi Ukrainalle hyvät edellytykset iskeä entistä tehokkaammin niin Venäjän sotilaslentokenttiin kuin sotainfraan ja -teollisuuteen laajemminkin. Yksi merkille pantava muutos sodassa onkin ollut sen tuleminen ja vieminen myös venäläisten arkeen. Sota on näkyy ja tuntuu Venäjällä ja venäläisten arjessa mm sähkökatkoina, polttoainepulana ja talven pimeytenä ja kylmyytenä, niin siinä varmasti alkaa tuki Kremlin sotatoimille järkkyä.

Nyt viimeksi uutisoitiin miten Ukraina onnistui iskussa noin 700 kilometrin päähän Venäjän sisäosiin Jaroslaviin maan viidenneksi suurimpaan öljynjalostamoon. Nämä vaikuttavat suoraan venäläisten polttoaineen saatavuuteen, mutta iskut myös vaikeuttavat Venäjän varjolaivastojen johdolla käymää kauppaa. Tehokas ja toimiva keino sotkea Kremlin öljy- ja kaasubusineksiä. Ja tätä kautta myös Venäjän sotakassan kassavirtakin tyrehtyy isku iskulta.

Mutta sitten täytyy muistaa, että samaan aikaan Venäjä jatkaa omia iskujaan Ukrainan energiainfrastruktuuriin. Tuorein tieto kertoi, että Venäjä laukaisi nyt 381 droonia ja 35 ohjusta ja kohteina Harkovan ja Pultavan alueelle, jossa sijaitsee Ukrainan suurimmat kaasunjalostamot. Siksi Ukraina tarvitsee lisää ja tehokkaampia ilmatorjuntajärjestelmiä ja keinoja torjua myös tehokkaasti drooneja.

Perjantai alkoi eduskunnassa maanalla puolustusvaliokunnalla ja nyt takana jo asunto- ja ympäristöjaostonkin kokous ja sitten valtiovarainvaliokunta vielä ennen viikon viimeistä täysistuntoa.

…..

Kello 21.51 ja kotona. Eduskunnan viikko oli nyt tiukka ja pitkä, mutta hyvin siitä selvittiin. Huomenna OKL-porukan aloituksen 30v-juhlat eli kiva päivä entisten opiskelukavereiden kanssa luvassa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagit: putin, Trump,

Kommentit